Czynniki ekologiczne przy zakupie mieszkania?

Dodane dnia 20 lut 2018 w kategorii Domy i mieszkania, Obrót nieruchomościami, Rynek nieruchomości, Wycena nieruchomości | 1 komentarz

Przy zakupie mieszkania warto kierować się wieloma czynnikami ekologicznymi, które mają bardzo duży wpływ, na to za jaką cenę konkretnie kupi się dane mieszkanie. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy nie jest ono położone blisko zakładu przemysłowego, placu budowy, czy też stacji kolejowej. Wtedy też mieszkańcy mogą być narażeni na hałas, co będzie przeszkadzało zwłaszcza dzieciom oraz osobom starszym. Oczywiście niekoniecznie opłacalnym krokiem będzie też kupno mieszkania, które będzie znajdowało się w bliskiej odległości od lotniska, ponieważ wtedy również dane osoby narażają się na zagłuszające samoloty. Na szczęście jednak można wynegocjować wtedy zdecydowanie niższe ceny za takie mieszkania. Należy natomiast zastanowić się, czy warto się na to zdecydować kosztem swojego komfortu.

Jakość powietrza

W niektórych miastach jest też większe zanieczyszczenie powietrza. Oznaczać to będzie, że mieszkańcom danego regionu będzie się żyło coraz gorzej, mogą wystąpić problemy z oddychaniem i górnymi drogami oddechowymi. Jeśli zwracamy uwagę na jakość powietrza, przed zakupem mieszkania w danym mieście, warto sprawdzić na dedykowanych do tego stronach internetowych, w jakich jakie jest i może być stężenie smogu. Wtedy warto negocjować z właścicielem cenę takiego mieszkania. Coraz więcej mówi się o jakości powietrza, którym oddychamy i zapewne będzie to miało narastające znaczenie przy ustalaniu cen nieruchomości.

Budowa domu a zanieczyszczenie gleby

Na budowę domu decyduje się obecnie coraz więcej osób. Trzeba jednak wybrać odpowiednią działkę, na której taki dom będzie można postawić. Przede wszystkim nie powinniśmy się decydować na budowę na zanieczyszczonej glebie, ponieważ można mieć wtedy problem z doprowadzeniem czystej wody do takiej nieruchomości. Ciężko będzie także prowadzić piękny ogród lub warzywnik, gdyż albo nic nie urośnie, albo plony z takiej gleby mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Warto więc zbadać dokładnie stan gleby przed inwestycją swoich pieniędzy, aby potem nie było z tego powodu przykrej niespodzianki. Z pewnością wynajęcie specjalisty jest tutaj najwłaściwszym wyborem – lepiej zapłacić i mieć pewność, że stawia się dom na sprawdzonej ziemi, która nie kryje w sobie niczego złego. Jeśli nie mamy w planach prowadzenia ogrodu, a inwestycja będzie otoczona np. polbrukiem, wówczas możemy zdecydować się na grunt nieurodzajny. Będzie to nawet korzystniejsze ekonomicznie, gdyż cena takiej działki może być niższa.

Czynniki ekologiczne – wpływ na ostateczną decyzję

Zdaniem wielu inwestorów czynniki ekologiczne mają bardzo duży wpływ na podejmowanie ostatecznej decyzji w kwestii zakupu mieszkania lub domu. Im dalej od hałasu, dużych fabryk, dróg szybkiego ruchu, zanieczyszczonej gleby oraz powietrza, tym większy popyt na takie mieszkania, dlatego też takie miejsca są najbardziej poszukiwane i pożądane na współczesnym rynku nieruchomości.

Jest jednak wielu inwestorów, którzy albo nie zwracają uwagi na dane czynniki, albo są do nich przyzwyczajeni i wówczas nie stanowi dla nich problemu mieszkanie na przykład w pobliżu fabryki. Są też tacy, którzy są po prostu nieświadomi skutków takiego sąsiedztwa, a skuszeni atrakcyjną ceną nieruchomości decydują się na zakup.

Jeden komentarz

  1. Choszczówka w Warszawie, śmierdzi cały czas z oczyszczalni a kilka kilometrów dalej spada pył ze spalarni, i to czuć szczególnie jesienią gdy powietrze jest wilgotne i ciężkie. Niemniej jednak kupowano działki za cenę kilka dolarów za metr tuż za lasem koło oczyszczalni a potem ci co za pół darmo te działki kupili protestowali najgłośniej przeciwko rozbudowie oczyszczalni która niestety już w tym momencie tam była. Inna sprawa czy ona w ogóle powinna tam być. A spalarnia i jej filtry do sprawdzenia bo pył nad okolicą czuć w powietrzu. Czy tam nie powinno być aparatów pomiarowych np. na Urzędzie Dzielnicy?

Dodaj komentarz