Coraz więcej głosów za podniesieniem stóp procentowych

Dodane dnia 7 wrz 2021 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

polska waluta

Niskie stopy procentowe sprawiają, że kredyt hipoteczny można obecnie zaciągnąć na bardzo korzystnych warunkach. Z kolei trzymanie oszczędności na lokatach bankowych stało się zupełnie nieopłacalne. Wszystko to razem powoduje, że w ostatnich miesiącach bardzo dużo osób zdecydowało się na wzięcie kredytu na mieszkanie lub rozważa taką możliwość. Należy jednak pamiętać, że stopy procentowe mogą wzrosnąć, co będzie miało poważne konsekwencje dla kredytobiorców.

W Polsce wysokość stóp procentowych ustalana jest przez Radę Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego. Rada powoływana jest co 6 lat przez sejm, senat i prezydenta, a w jej skład wchodzi prezes NBP oraz dziewięciu członków. Wysoka inflacja, która utrzymuje się od kilku miesięcy, może spowodować, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o podniesieniu stóp procentowych. Ich zmiana wpływa na całą gospodarkę, a tym samym na nasze finanse. Coraz więcej ekspertów przewiduje, że podwyżka stóp procentowych może nastąpić za kilka miesięcy. W listopadzie Narodowy Bank Polski publikuje prognozy dotyczące inflacji oraz PKB, które dostarczą informacji m.in. na temat tego, czy napięcia inflacyjne są tylko przejściowym problemem oraz, czy akcja szczepień przeciwko Covid-19 skutecznie przeciwdziała kolejnej fali epidemii. Analitycy wskazują, że może to zapoczątkować normalizację polityki pieniężnej, a jej pierwszym etapem będzie ograniczenie skali skupu aktywów, natomiast podwyżka stóp procentowych może nastąpić na początku przyszłego roku.

Od wysokości stóp procentowych uzależniona jest wysokość opłat towarzyszących kredytom, a więc comiesięczna rata za mieszkanie. Komisja Nadzoru Finansowego wyjaśnia, że bank przed udzieleniem kredytu hipotecznego o zmiennym oprocentowaniu powinien zaprezentować klientowi symulacje kosztów kredytu dla różnych poziomów stopy referencyjnej, m.in. 3, 5 i 10 proc., a także dla aktualnego oprocentowania kredytów powiększonego o 4 punkty procentowe. Należy bowiem mieć świadomość, że chociaż obecnie stopy procentowe są niskie, czy wręcz ujemne, a przez to niskie są koszty okołokredytowe, to w momencie podniesienia stóp procentowych, oprocentowanie kredytów wzrośnie, a to sprawi, że trzeba będzie płacić wyższe raty. W ostatnim czasie stopy procentowe z powodu wysokiej inflacji podniesione zostały w Czechach i na Węgrzech. Polski bank centralny twierdzi jednak, że w naszym kraju inflacja ma charakter przejściowy i podwyżka stóp nie jest na razie konieczna. Jesienią jednak sytuacja ta może ulec zmianie.

Obserwując trwający od kilkunastu miesięcy boom na rynku nieruchomości, można dojść do wniosku, że kredytobiorcy nie bardzo przejmują się istniejącym ryzykiem i sygnałami ostrzegawczymi płynącymi od ekspertów. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, od stycznia do czerwca 2021 r., banki udzieliły kredytów hipotecznych na kwotę blisko 42 miliardów złotych. Prognozy mówią, że do końca bieżącego roku kwota ta osiągnie rekordową wysokość 83 miliardów złotych.

Tagi: ,

Dodaj komentarz