Zwierzę w nowym mieszkaniu – czy to dobry pomysł?

Dodane dnia 3 wrz 2021 w kategorii Porady | 0 komentarzy

para przytulające psa

Zazwyczaj przeprowadzka do nowego mieszkania wiąże się też ze zmianą metrażu na większy. Bardziej przestronne lokum to okazja do zrealizowania niektórych marzeń i planów, które dotychczas nie były osiągalne lub ich realizacja byłaby problematyczna. Mowa chociażby o kupieniu lub przygarnięciu domowego zwierzątka. Czy jednak taki pupil w nowym mieszkaniu to dobry pomysł?

Najpopularniejsze zwierzęta domowe to oczywiście psy i koty. Oprócz nich często decydujemy się na gryzonie (myszy, szczury, szynszyle, kawie zwane świnkami morskimi) lub ptaki (głównie papugi, gatunki małe, np. papugi faliste, średnie, np. nimfy, lub duże, np. żako czy kakadu). Każdy rodzaj zwierzęcia stawia przed właścicielem, ale też przed lokalem, inne wyzwania. Osoby, który już kiedyś miały zwierzę, zdają sobie sprawę, iż wymaga ono ciągłej opieki, a do tego może powodować szkody. Niestety decydujący się na pupila po raz pierwszy czasami podchodzą do sprawy nierealnie – zakładają, iż zwierzę to rodzaj fajnej zabawki, która dostarczy dużo radości, jednak żadnych problemów. To błąd, ponieważ posiadanie takiego podopiecznego wiąże się z wieloma obowiązkami oraz może się w istotny sposób odbijać na stanie technicznym mieszkania.

Jeżeli mamy stare mieszkanie, jakiekolwiek uszkodzenia i straty nie będą tak bolesne. Od ostatniego remontu pewnie minęło trochę czasu i nie podchodzimy do wszystkiego z przesadną ostrożnością. Jednak w nowym mieszkaniu, które dopiero oddane do użytku cieszy oko nieskazitelnym wyglądem i idealnym stanem technicznym, każde uszkodzenie będzie bolesne.

Decydując się na zwierzę w nowym mieszkaniu najlepiej taką decyzję podjąć zanim przystąpimy do wykończenia lub remontu lokalu. Na tym etapie możemy zaaranżować wnętrze tak, aby po pierwsze było bezpieczniejsze dla pupila, po drugie – bardziej odporne na uszkodzenia.

Podstawowe rzeczy, o których należy pamiętać, wprowadzając zwierzę do mieszkania, to:

  • większe psy niszczą podłogi – chodząc lub biegając rysują powierzchnię pazurami. Jeżeli podłoga jest z miękkiego materiału, np. drewna lub paneli, bardzo szybko zacznie wyglądać na zużytą.
  • koty mają w zwyczaju drapać tapicerowane meble, czasami też drewniane. Wynika to z tego, że koty muszą regularnie ostrzyć pazurki. Robią to właśnie w ten sposób. Można próbować zabezpieczyć się zapewniając kotu dedykowany drapak, jednak często pupil i tak wybierze mebel, zaciągając i dziurawiąc obicia.
  • gryzonie przegryzają kable. Dlatego bardzo istotne jest ich zabezpieczenie, ukrycie pod listwami chociażby. Przegryzienie kabla to nie tylko zniszczenie, ale też zagrożenie dla pupila i domowników.
  • gryzonie wchodzą w trudno dostępne miejsca. Znane są przypadki, gdy ulubiony szynszyl wlazł np. przez jakąś szczelinę za boazerię i można go było uratować tylko poprzez jej demontaż. Należy przyjrzeć się wszystkim pomieszczeniom pod tym kątem i zabezpieczyć miejsca, które stwarzają takie zagrożenie.
  • koty mogą wyskoczyć przez balkon lub okno. Z tego względu balkon musi być zabezpieczony siatką. Okno również można tak zabezpieczyć. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby nie zostawiać go w pozycji uchylonej, ponieważ wiele kotów próbuje wyskoczyć przez taką szczelinę i prowadzi to do ich utknięcia między ramą a futrynę, co z kolei skutkuje powolną śmiercią przez uduszenie.
  • ptaki mogą wylecieć przez otwarte okno. Także w przypadku skrzydlatego pupila, podobnie jak u kota, okna najlepiej jest zabezpieczyć siatką. Tak aby nawet w przypadku niedopatrzenia i pozostawienia otwartego okna, ptak nie uciekł na zewnątrz.

Lista szkód, jakie mogą spowodować zwierzęta w domu jest ogromna. Tu wymieniliśmy tylko najpopularniejsze, ale należy pamiętać, iż nie wyczerpują one tematu. Chociażby bardzo dużym problemem jest brudzenie narożników ścian, szczególnie ścianek działowych (zwierzę chodząc i biegając często ociera się o te elementy) czy szkody spowodowane wydalaniem moczu (to rzadki problem, bo zazwyczaj zwierzę załatwia się w wyznaczonym miejscu lub na spacerze, jednak zdarzają się przypadki, gdy właściciel nie jest w stanie przekonać pupila do “cywilizowanych” zachowań).

Istotne są też stosunki z sąsiadami. Zwierzęta, szczególnie psy, powodują sporo hałasu. Szczególnie jeśli często będą zostawały w mieszkaniu same. W tym kontekście ważna jest akustyka lokalu, ponieważ może się okazać, iż nasz czworonożny towarzysz będzie dużą uciążliwością dla pozostałych lokatorów.

Dodaj komentarz