Rząd chce ponownej regulacji zawodu pośrednika

Dodane dnia 31 lip 2023 w kategorii Obrót nieruchomościami, Wiadomości | 0 komentarzy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało wprowadzenie zmian dotyczących zawodu pośrednika nieruchomości. Wśród założeń zmian w przepisach znajduje się m.in. doprecyzowanie elementów umowy pośrednictwa czy zakaz uzależniania prezentacji nieruchomości od uprzedniego zawarcia umowy pośrednictwa. Jakie jeszcze zmiany proponuje resort?

Eliminacja niepożądanych praktyk

Resort skupił się wstępnie na czterech założeniach, które mają wyeliminować niepożądane praktyki w obrocie nieruchomościami. Jednym z nich ma być doprecyzowanie przepisów o treści umowy zawieranej z pośrednikiem, tak by dokładnie określała, do czego się zobowiązał. Według ministerstwa często bowiem dochodzi do sytuacji, w których podpisane z pośrednikami umowy nie zawierają żadnych precyzyjnie określonych czynności z zakresu pośrednictwa. W konsekwencji pośrednik pobiera wynagrodzenie bez podjęcia faktycznych działań w interesie klienta. Jeżeli propozycje resortu wejdą w życie, to pośrednik będzie zobowiązany określić w umowie konkretnie określić czynności pośrednictwa, za które otrzyma wynagrodzenie.

Kolejnym problemem według MRiT jest fakt, że osoby przeglądające oferty nie zawsze mają pełny dostęp do informacji o oglądanych nieruchomościach, ponieważ najczęściej pośrednik uzależnia ich pokazanie od zawarcia umowy pośrednictwa. W związku z tym proponuje zakazać tego typu praktyk. Za karygodne resort uważa również wykorzystywanie przez pośredników ogłoszeń właścicieli nieruchomości. Przez takie praktyki na rynku pojawia się bowiem dużo sprzecznych informacji o tej samej nieruchomości m.in. jej opis czy cena. Aby ten problem rozwiązać, ministerstwo proponuje wprowadzić zakaz publikacji ogłoszenia przez pośrednika przed podpisaniem umowy pośrednictwa z właścicielem danego domu czy mieszkania.

Ponadto resort chce zmienić zasady pobierania prowizji przez pośredników. Obecnie obowiązek zapłaty prowizji przenoszony jest często również na drugą stronę transakcji, która nie jest związana umową z pośrednikiem, bądź prowizja pobierana jest zarówno od osoby, która taką umowę zawarła, jak i od osoby, która w wyniku pracy pośrednika stała się drugą stroną transakcji. Ministerstwo w tym wypadku zaproponowało, a by wynagrodzenie pośrednika pobierane było jedynie od podmiotu zlecającego wykonanie czynności pośrednictwa.

Pośrednicy w większości zmian nie popierają

Ministerstwo rozesłało swoje propozycje do organizacji pośredników z prośbą o ich ocenę. Jedyną zmianą, którą pośrednicy zaakceptowali podczas tych konsultacji to możliwość prezentacji oferty dopiero po podpisaniu umowy z wystawiającym nieruchomość na sprzedaż. Środowisko pośredników przyznaje przy tym, iż ma świadomość istnienia pewnych nieprawidłowości. Według nich są one efektem przeprowadzonej 10 lat temu deregulacji zawodu pośrednika. Przyznają, że zmiany są potrzebne, uważają jednak, iż postulaty resortu nie są do końca trafione. Zmiany popierają natomiast organizacje reprezentujące interesy konsumentów, ponieważ ich zdaniem zaproponowane przez MRiT rozwiązania wzmocnią ochronę klientów.

Tagi: ,

Dodaj komentarz