Różne formy własności i użytkowania miejsc parkingowych

Dodane dnia 6 gru 2021 w kategorii Obrót nieruchomościami, Porady | 0 komentarzy

Podziemny parking, dwa zaparkowane samochody, rower oparty o ścianę, gaśnica

Posiadanie na własność miejsca parkingowego w garażu wielostanowiskowym to duża wygoda i ułatwienie. Kiedy decydujemy się na zakup miejsca postojowego od dewelopera, warto wiedzieć, co dokładnie kupiliśmy, a dokładniej, jaki jest skutek prawny tej transakcji i w jakim stopniu możemy swoim miejscem parkingowym zarządzać.

Osoby, które chciałyby kupić miejsce parkingowe w garażu podziemnym „z drugiej ręki”, często przekonują się, jak ograniczony jest obrót miejscami postojowymi. Nie zawsze właściciel mieszkania, który kupił od dewelopera miejsce postojowe, ma możliwość jego odsprzedaży niezależnie od lokalu mieszkalnego. Dzieje się tak dlatego, że zakup miejsca postojowego może się odbywać na dwa sposoby. Można kupić mieszkanie, a prawo do wyłącznego korzystania z fragmentu części wspólnej, w tym przypadku miejsca postojowego, nabyć na mocy podpisanej umowy tzw. quoad usum. Jeśli natomiast hala garażowa posiada własną księgę wieczystą, można kupić udział w odrębnej nieruchomości, jaką jest garaż wielostanowiskowy. Tylko w tym drugim przypadku właściciel ma możliwość odsprzedania samego miejsca garażowego.

Hala garażowa bez oddzielnej księgi wieczystej

Pierwszy rodzaj transakcji dotyczy sytuacji, gdy hala garażowa pozostaje częścią nieruchomości wspólnej, podobnie jak winda, klatka schodowa czy trawnik przed blokiem. Garaż wielostanowiskowy jest wówczas własnością wszystkich członków wspólnoty mieszkaniowej, a kupując miejsce parkingowe, nie stajemy się w pełni jego właścicielem. Podpisanie umowy quoad usum, czyli umowy o podziale nieruchomości do korzystania, pozwala nam na wyłączność korzystać z określonego miejsca parkingowego. W innym wypadku każdy członek wspólnoty mógłby parkować, gdzie mu się podoba. Umowa pozwala uporządkować tę kwestię i podzielić część wspólną, tak aby każdy miał możliwość korzystania ze „swojego” miejsca parkingowego. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że właściciel mieszkania, do którego przypisane jest miejsce parkingowe, nie będzie miał możliwość sprzedania samego miejsca w garażu podziemnym bez sprzedawania mieszkania. Nawet wynajęcie miejsca postojowego mogłoby zostać zakwestionowane przez pozostałych członków wspólnoty, ponieważ stanowi jej własność.

Hala garażowa z oddzielną księgą wieczystą

W sytuacji, gdy hala garażowa posiada własną księgę wieczystą, a więc stanowi odrębną nieruchomość, osoba kupująca miejsce parkingowe od dewelopera, staje się współwłaścicielem osobnej nieruchomości. Wiąże się to z koniecznością zapłacenia wyższego podatku od nieruchomości, ale właściciel posiada pełne prawo do dysponowania i zarządzania nabytym miejscem parkingowym. Może je swobodnie wynająć albo sprzedać niezależnie od lokalu mieszkalnego. Jest to wariant bardziej opłacalny, ponieważ wiele osób poszukuje miejsca postojowego na rynku wtórnym, a ceny miejsc parkingowych w hali garażowej zlokalizowanej w inwestycji deweloperskiej wahają się między 20 a 40 tysięcy złotych. Wynajęcie miejsca postojowego to zwykle koszt 200-400 zł miesięcznie. Dla osób, które kupują mieszkanie w celach inwestycyjnych, możliwość swobodnego zarządzania miejscem postojowym w garażu będzie o wiele korzystniejsza.

Dodaj komentarz