Robotyzacja budownictwa mieszkalnego coraz bliżej

Dodane dnia 18 cze 2024 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Automatyzacja, robotyzacja i sztuczna inteligencja to technologie, które coraz częściej i coraz chętniej są wykorzystywane w branży budowlanej. Wysoka wydajność, optymalne użycie materiałów budowlanych, ograniczenie liczby odpadów i czasu realizacji inwestycji to podstawowe zalety wynikające z zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Wkrótce mogą one na dobre zagościć na polskich budowach.

Liderami w użyciu robotów na budowach są Stany Zjednoczone i Japonia. Z powodzeniem wykorzystywane są tam roboty na różnym etapie realizacji prac: od planowania i przygotowania planu budowy, po zadania związane ze stawianiem budynku i nadzorem nad realizacją prac budowlanych.

Roboty zastępują ludzi na budowach

Co prawda złożoność prac budowlanych i różnorodność realizowanych projektów architektonicznych utrudnia ich realizację za pomocą uniwersalnych robotów, to jednak coraz częściej są one wykorzystywane do realizacji poszczególnych etapów inwestycji.

Roboty są wykorzystywane między innymi do prac murarskich. Robot budujący ściany z cegieł robi to z wydajnością nieosiągalną dla człowieka. Potrafi przy tym w odpowiedni sposób planować wykorzystanie materiału tak, aby zminimalizować ilość odpadów, a przez to zredukować koszty. Robot również nie zmęczy się po przeniesieniu nawet kilku tysięcy cegieł na godzinę.

Roboty murarskie potrafią samodzielnie obliczyć ilość materiałów potrzebnych do wykonania określonego zadnia. Automatycznie dobierają również optymalny sposób poruszania się po budowanie i wykonywania zadań, aby skrócić czas potrzebny na ich realizację.

Zaawansowane roboty wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) mogą też wspierać człowieka, analizując postęp prac budowlanych. Skanują one teren budowy i weryfikują, czy prace są prowadzone zgodnie z projektem budowlanym i harmonogramem prac.

Robotyzacja na polskich budowach

Roboty na polskich budowach są widywane rzadziej, ale nie są już nowością. Były one wykorzystywane między innymi podczas budowy stadionu Tarczyński Arena i wysokościowca Sky Tower we Wrocławiu oraz w trakcie drążenia tunelu drugiej linii metra w Warszawie.

Automaty i roboty są również wykorzystywane do prac budowlanych związanych z realizacją inwestycji mieszkaniowych. Na placach budów możemy już spotkać nowoczesne rozwiązania takie jak roboty wykonujące prace związane z przygotowaniem materiałów, ich przenoszeniem w poziomie i pionie, cięciem i spawaniem. W użyciu są również inteligentne palownice, wiertnice lub koparki.

Roboty są wykorzystywane również do wznoszenia budynku poprzez wykonanie prac związanych ze stawianiem szkieletów z betonu zbrojonego, murowaniem ścian, tynkowaniem i malowaniem. Pomagają również wykonywać prace związane z planowaniem, projektowaniem i zarządzaniem procesami realizowanymi na placu budowy, pomiarami i diagnostyką. Co ważne coraz więcej polskich firm decyduje się na wdrożenie swoich własnych rozwiązań i urządzeń, co dodatkowo może obniżyć koszty uruchomienia nowych rozwiązań.

Użycie zaawansowanych technologii pozwala skrócić czas budowy i zwiększyć liczbę oddawanych do użytku mieszkań, co jest bardzo istotne na naszym rynku. Nowoczesna technologia może przyczynić się do stabilizacji cen mieszkań, poprzez zwiększenie podaży.

Tagi:

Dodaj komentarz