Nowy trend – kupno mieszkania w Hiszpanii

Dodane dnia 17 mar 2023 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Miasto położone na brzegu oceanu

Zamożni Polacy coraz częściej decydują się na zakup nieruchomości w Hiszpanii. Drugi dom w atrakcyjnej lokalizacji i z gwarancją pogody przez cały rok jest też świetną inwestycją. Rosnące zainteresowanie Półwyspem Iberyjskim jako polem do zakupów potwierdzają zarówno dane statystyczne, jak i opinie pośredników. To właśnie oni tłumaczą ten trend z jednej strony chęcią ochrony gotówki, z drugiej wygodą.

Drugi dom w Hiszpanii

Hiszpania to duży kraj, jednak zainteresowanie inwestorów skupia się przede wszystkim na obszarach takich jak Costa del Sol i Costa Blanca. To właśnie tam znajdziemy rozbudowaną i nowoczesną infrastrukturę, duży wybór nieruchomości na rynku i oczywiście świetną pogodę. O lokalizacji przyszłego mieszkania decyduje przede wszystkim jego przeznaczenie. Inwestorzy szukający lokali na wynajem będą bardziej zainteresowani miejscami atrakcyjnymi turystycznie. Domów dla siebie szuka się raczej w miejscach z wygodnymi połączeniami i odpowiednią infrastrukturą. Część kupców traktuje nową nieruchomość jak drugi dom, dla innych jest to tylko wygodniejsza alternatywa dla kurortu.

Oczywiście na popularność hiszpańskiego rynku nieruchomości wpływają też ceny. Wciąż są one konkurencyjne w stosunku do krajowego rynku. Dzięki temu kupcy z gotówką mogą pozwolić sobie na zabudowę o wyższym standardzie lub bardziej atrakcyjną lokalizację.

Przeciętny apartament w hiszpańskiej miejscowości turystycznej mieści się w cenie warszawskiej kawalerki. Rynek ma do zaoferowania również sporo naprawdę luksusowych nieruchomości. Na Costa del Sol w Marbelli apartamenty w pierwszej linii przy morzu są sprzedawane w cenach od 2 mln euro.

Rentierzy i wczasowicze

Jak już wspominaliśmy inwestycje w hiszpańskie nieruchomości interesują zarówno rentierów, jak i osoby szukające rezydencji na swoje potrzeby. Mimo że cele tych grup są różne, łączy je wspólny mianownik. Wszyscy ci inwestorzy szukają mieszkań w ciekawej lokalizacji – tak, by były atrakcyjne turystycznie. Kupcy zainteresowani nieruchomościami na własne potrzeby zwykle kupują większe i wygodniejsze lokale. Korzystanie z nich zapewnia im oszczędności oraz komfort, nie muszą już szukać sobie hoteli czy kurortów.

Mimo podwyżek, jakie zaobserwowano na rynkach nieruchomości zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii, zakup mieszkania na Półwyspie Iberyjskim wciąż jest opłacalny. Właśnie dlatego wielu rentierów decyduje się na prowadzenie najmu krótkoterminowego właśnie tam. Sprzyja temu miejscowa infrastruktura oraz lokale dostępne na rynku. Do tego typu przedsięwzięcia warto się jednak przygotować. Aby legalnie wynajmować swoje mieszkanie turystom, należy zarejestrować działalność rentierską oraz rozliczać ją fiskalnie. Warto też pamiętać, że na rynku hiszpańskim większość ofert dotyczy lokali luksusowych lub o bardzo wysokim standardzie. Zakupy w atrakcyjnych regionach przy ograniczonym budżecie mogą okazać się trudne.

Tagi: ,

Dodaj komentarz