Mieszkanie dwupoziomowe – czy warto?

Dodane dnia 26 sie 2022 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Wnętrze ładnie urządzonego, dużego mieszkania, ze schodami na drugi poziom

Domy wolnostojące oraz w zabudowie szeregowej w ostatnich kilku latach bardzo zyskały na popularności. Jednym z głównych argumentów przemawiających za ich wyborem była duża powierzchnia użytkowa oraz więcej prywatności. Jednak są lokale w blokach, które również posiadają takie atuty, a jednocześnie pozwalają w pełni cieszyć się komfortem mieszkania w obiekcie administrowanym nie samodzielnie, ale przez profesjonalny podmiot, a do tego pozwalają mieszkać w dobrej lokalizacji. Mowa tu o mieszkaniach dwupoziomowych. W tym artykule omawiamy ich wady i zalety, starając się dać odpowiedź na pytanie, czy warto wybrać taką nieruchomość?

Mieszkanie dwupoziomowe – co zapewnia, a czego nie zapewnia?

Rozważając dwukondygnacyjny lokal w bloku, należy mieć na uwadze, że nie jest on w 100% zamiennikiem domu czy szeregowca. Przede wszystkim nie posiada ogrodu. Zazwyczaj do dyspozycji lokatorów jest balkon lub dwa, w niektórych budynkach – taras. Jednak aby mieć dostęp do kawałka własnego gruntu, trzeba jednak wybrać dom wolnostojący lub segment w szeregowcu.

Również pod względem prywatności jest tu nieco gorzej niż w domu, chociaż sytuacja niewiele się różni względem zabudowy szeregowej. Nadal mamy sąsiadów na dole i z boku, ale warto pamiętać, iż liczbę sąsiadów można zredukować, wybierając lokal na samej górze budynku oraz narożny. Mieszkanie narożne daje atut w postaci większości zewnętrznych ścian nie stykających się z innymi lokalami, a położenie na górze budynku oznacza, iż górna kondygnacja będzie miała podłogi nad naszym “parterem”, przez co da dużo więcej prywatności.

Zalety mieszkań dwupoziomowych

Niewątpliwą zaletą tego typu lokali jest możliwość podzielenia ich funkcjonalnie na dwie strefy – dzienną i nocną. W praktyce zazwyczaj oznacza to też podział na strefę prywatną oraz udostępnianą gościom. Na pierwszym poziomie znajduje się kuchnia oraz pokój dzienny i to tutaj trafiają odwiedzające nas osoby. Na drugim poziomie są sypialnie, do których dostęp mają tylko domownicy. Podział mieszkania na dwie strefy to nie tylko większy komfort życia, ale też ukłon w stronę wygody – nie trzeba sprzątać drugiego poziomu przed każdą wizytą rodziny lub znajomych.

Zaletą mieszkania dwupoziomowego jest również przestrzeń, chociaż tutaj kondygnacje nie są tożsame z większym metrażem. Jednak w praktyce zazwyczaj tak jest – nie robi się dwupoziomowych małych mieszkań, ponieważ schody to strata powierzchni. Za to często zdarzają się lokale o małej powierzchni użytkowej, za to sporej po podłodze. Wynika to z tego, że drugi poziom to w wielu przypadkach poddasze, więc położone tam pomieszczenia mają skośne stropy.

Warto też wspomnieć o aspekcie ekonomicznym, w kontekście zakupu – generalnie obowiązuje zasada, że im większe mieszkanie, tym niższa cena za metr kwadratowy. Dzięki temu lokal dwukondygnacyjny w bardzo dobrej lokalizacji, czyli w pobliżu centrum miasta, można kupić w cenie szeregowca na obrzeżach.

Wady mieszkań dwupoziomowych

Tutaj zaczniemy od już wymienionych schodów – nie dość, że zajmują przestrzeń, to jeszcze są elementem kosztownym i mało bezpiecznym. W kwestii kosztów, jeżeli jesteś dopiero na etapie wykańczania lokalu, dolicz kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy do swojego budżetu. W kwestii bezpieczeństwa – jeżeli masz małe dzieci, zastanów się, czy mieszkanie dwupoziomowe to na pewno dobre rozwiązanie. Również osoby starsze i inwalidzi będą miały problem z komfortowym funkcjonowaniem w takim mieszkaniu.

Istotną wadą mieszkania dwupoziomowego mogą się też okazać koszty. Uwzględnij to, że domy to lokale bezczynszowe – sam opłacasz swoje rachunki oraz dbasz o stan techniczny (to drugie jest mało istotne w pierwszych latach korzystania z nieruchomości, która po prostu jest nowa i wymaga minimalnej opieki). Za to mieszkanie oznacza konieczność utrzymania podmiotu administrującego. W spółdzielniach czynsz za taki lokal, którego metraż będzie wynosił minimalnie 80 mkw, to często ponad tysiąc złotych miesięcznie. Do tego dochodzą rachunki, przez co utrzymanie takiego M bywa naprawdę kosztowne w porównaniu z domem.

Dodaj komentarz