W ostatnim czasie garaże stają się towarem luksusowym. Ich ceny są coraz wyższe, a w przyszłości koszty utrzymania przestrzeni dla samochodu mogą jeszcze wzrosnąć. Rząd podjął decyzję o zmianie zasad opodatkowania zabudowy garażowej i parkingów dla lokali mieszkalnych. Już niedługo taksa za nie będzie naliczana na tych samych zasadach co za lokale mieszkalne. Eksperci oceniają, że zmiany te mogą przynieść korzyści dla całego rynku nieruchomości. Dlaczego?
W oczach US garaż jak mieszkanie
Od stycznia 2025 roku garaż będzie traktowany przez fiskus jak lokal mieszkalny. Właściciele miejsc parkingowych zapłacą za nie taki sam podatek jak za swoje lokum. To pewne, ponieważ rząd już przyjął projekt nowelizacji w tej sprawie. Co ważne nowe zasady podatkowe w pierwszej kolejności będą dotyczyć właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań z własnymi miejscami garażowymi. Stawka taksy za metr kwadratowy parkingu będzie taka sama jak w przypadku lokalu mieszkalnego. Zmiany w prawie przyniosą też właścicielom miejsc parkingowych nowe obowiązki.
Aktualnie garaż może, ale nie musi być opodatkowany według stawki dla mieszkań. W 2025 będzie to maksymalnie 1,19 złotych za metr. Przestrzeń dla samochodu można też traktować jak inną zabudowę, dla której taksa to maksymalnie 11,48 złotych za metr. Wszystko zależy od tego, czy garaż jest samodzielnym budynkiem, czy stanowi część zabudowy wspólnej. Już niedługo system ten zostanie ujednolicony, a kwota podatku będzie taka sama bez względu na rodzaj garażu. W związku z tym właściciele przestrzeni parkingowych do końca stycznia 2025 będą musieli zgłosić do US, ile garaży lub miejsc parkingowych posiadają. Kluczowa będzie też ich powierzchnia ponieważ to ona zdecyduje o ostatecznej wysokości podatku.
Skąd te zmiany?
Zmiany wprowadzane w opodatkowaniu garaży mają swoje konkretne przyczyny. Rynek się zmienia i obecnie miejsca parkingowe coraz częściej stają się produktem inwestycyjnym. Trend ten przyniósł wzrost cen tego typu obiektów. Jeszcze w 2018 garaż można było nabyć za 20-25 tysięcy złotych. Dziś pojawiają się oferty z ceną oscylującą koło 100 tysięcy za miejsce dla jednego samochodu. Stawki znacznie wzrosły, nic więc dziwnego, że sporo osób zajęło się skupowaniem garaży w celu ich dalszej sprzedaży. Przestrzeń parkingowa też jest coraz cenniejsza dla mieszkańców prywatnych domów lub zabudowy wielorodzinnej. Ma to związek z poszerzeniem się stref płatnego parkowania. Prywatny garaż to nie tylko wygoda czy bezpieczeństwo dla samochodu, ale i dodatkowe miejsce do przechowywania.
Nowelizacja wynika również z tego, że resort finansów szuka nowych źródeł wpływów do budżetu i dąży do ujednolicenia systemu podatkowego. Dzięki najnowszym zmianom będzie to łatwiejsze, ponieważ obecnie samorządy różnie naliczały opłatę skarbową za garaże.
Czy omawiane zmiany w podatkach będą miały wpływ na ceny nieruchomości? Eksperci oceniają, że będzie on marginalny, ponieważ kupujący rzadko zwracają uwagę na kwestie fiskalne i koszty eksploatacji tego typu obiektów.
Tagi: nieruchomości i podatki, zmiany w prawie
Najnowsze komentarze