Jakość powietrza w mieszkaniu

Dodane dnia 7 gru 2022 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Zrelaksowana kobieta siedzi na sofie. Ma rozłożone ręce, głowę odchyloną do tyłu i zamknięte oczy

Zanieczyszczenie powietrza to niewidzialny, a przez to tym bardziej groźny wróg. Brudną wodę czy zaniedbaną okolicę rozpoznamy na pierwszy rzut oka, niska jakość powietrza to problem, o którym mówi się dużo rzadziej. Właśnie dlatego tak ważna jest wiedza dotycząca źródeł zanieczyszczeń powietrza, szczególnie w domu i stała kontrola jego jakości. Jeśli o tym zapomnimy, szkodliwe powietrze będzie powoli uszkadzało nasze płuca, narażając nas na choroby układu oddechowego, nowotwory czy alergie.

Ważny problem, którego nie widać

Jakość powietrza w naszym mieszkaniu jest ściśle związana z tą w naszej okolicy. Biorąc pod uwagę współczesne technologie budowlane, nie ma możliwości szczelnego odizolowania wnętrza mieszkania od powietrza na zewnątrz. Otwieramy okna i wietrzymy pomieszczenia, wspierając cyrkulację powietrza między wnętrzem a otoczeniem. Robimy to licząc na to, że powietrze, które dostaje się do naszego mieszkania zza okna, jest czyste. Niestety nie warto brać tego za pewnik i to nie tylko w przestrzeni miejskiej. Specjaliści oceniają, że również wsie mogą być dotknięte problemem zanieczyszczenia powietrza, szczególnie gdy znajdują się blisko dróg lub zakładów przemysłowych.

Aby mieć świadomość problemu, jakość powietrza należy sprawdzać. Czym oddychamy w domu, możemy sprawdzić za pomocą prostych urządzeń pomiarowych dostępnych w sklepie z elektroniką lub w internecie. Niektóre oczyszczacze powietrza stworzone do pracy w mieszkaniach mają też funkcję monitorowania stanu powietrza, dzięki czemu pracują skuteczniej i wydajniej. Czystość powietrza w naszym domu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia domowników, odpowiednia jakość atmosfery jest ważna dla dzieci, alergików czy osób starszych. Jakie zanieczyszczenia grożą nam w domu? Na jakość powietrza wpływa kurz, roztocza, alergeny czy chemia domowa. Ryzyko niskiej jakości powietrza w domu jest więc spore.

Powietrze do poprawy

Na jakość powietrza w naszym domu mamy realny wpływ. Jak zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu? Jeśli domownicy zaczynają chorować, a jedną z przyczyn ich dolegliwości mogą być wdychane zanieczyszczenia, warto rozważyć zakup profesjonalnego oczyszczacza powietrza. Jest to zwykle spory wydatek, jednak korzyści, jakie przynosi tego typu urządzenie, są nie do przecenienia. Co ważne, można je też poczuć niemal natychmiast. Czystym powietrzem oddycha się lżej i znacząco poprawia ono nie tylko jakość snu, ale i odporność. Markowy filtr powietrza może też znacznie złagodzić objawy alergii.

Oczyszczacz powietrza to jednak nie tylko lepsza jakość atmosfery w domu. Wiele modeli posiada dodatkową opcję jonizowania powietrza, która zapewnia lepszą czystość w domu oraz bardzo korzystnie wpływa na ludzki organizm. Jonizowane powietrze wycisza i koi nerwy, jest również środowiskiem wrogim alergenom. Dzięki temu regularne jonizowanie powietrza wymiernie wpływa na zdrowie oraz kondycję człowieka. Jest stosowane także w formie terapii.

Dodaj komentarz