Giełda prognozuje pogorszenie koniunktury w mieszkaniówce

Dodane dnia 30 gru 2021 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Grafika 3D - mężczyzna w garniturze i z teczką spada z pochylni utworzonej z sylwetek nieruchomości

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych spowodowała, że osoby posiadające kredyt będą płacić wyższe raty. A co z tymi, którzy dopiero planują zakup mieszkania? Czy jest nadzieja na spadek cen nieruchomości? Sytuacja na giełdzie pozwala przypuszczać, że jest to możliwe. Do niedawna wysokie marże i ceny mieszkań powodowały ciągły wzrost zysków firm deweloperskich, teraz kursy akcji odnotowały spory spadek.

Ostatni kwartał 2021 r. przyniósł spadki indeksów giełdowych. Indeks WIG, który obrazuje ogólną sytuację spółek obecnych na Giełdzie Papierów Wartościowych, spadł w tym czasie o 4,5 proc., natomiast WIG-Nieruchomości, czyli wskaźnik obrazujący zmiany kursów akcji firm deweloperskich, o 15,3 procent. Obecnie wynosi on mniej niż 2700 pkt, podczas gdy w połowie października był na poziomie 3233 pkt. Spadek rozpoczął się wkrótce po pierwszej podwyżce stóp procentowych przez RPP. Analizując obecne oraz historyczne notowania akcji deweloperów, można przypuszczać, że wzrost stóp procentowych będzie miał odzwierciedlenie w spadku cen mieszkań.

Firma HM Inwest odnotowała w trzecim kwartale br. największy spadek cen akcji wśród firm deweloperskich notowanych na giełdzie. Kurs akcji spadł aż o 56 proc. Inne duże firmy deweloperskie specjalizujące się w budowie mieszkań odnotowały mniejsze spadki – Atal 5 proc., Dom Development 19 proc., Develia 35 proc. Z kolei deweloperzy, którzy działają na rynku nieruchomości biurowych i handlowych, np. GTC, Echo Investment, MLP Group, nie odnotowali spadku cen akcji. Eksperci interpretują tę sytuację, jako zapowiedź spadku popytu na mieszkania. Tak duże spadki notowań giełdowych firm deweloperskich miały ostatnio miejsce w trzecim kwartale 2011 roku, kiedy to spadać zaczęły ceny mieszkań najpierw w Warszawie, a następnie w kolejnych dużych miastach – w Gdańsku, Katowicach, we Wrocławiu.

Wspomniane spadki cen nastąpiły po mającym miejsce w 2009 roku szale na zaciąganie kredytów hipotecznych we frankach. W ostatnim czasie niskie stopy procentowe oraz rosnąca inflacja również spowodowały wzmożone zainteresowanie zakupem nieruchomości, a do banków trafiają rekordowe ilości wniosków kredytowych. W rezultacie nastąpił gwałtowny wzrost cen nieruchomości. Spadki notowań firm deweloperskich na giełdzie mogą odzwierciedlać, jak rynek ocenia potencjał tych spółek do zarabiania w przyszłości. Spadki cen akcji sugerują spodziewany spadek zysków deweloperów. Co ważne, na WIG-Nieruchomości składają się wszystkie firmy deweloperskie, nie tylko te budujące mieszkania, ale także np. obiekty handlowe i biurowe. Jako że spadek cen akcji w bieżącym kwartale dotyczył jedynie deweloperów mieszkaniowych, którzy stanowią około połowę wszystkich deweloperów, należy mieć na uwadze, że spadek ten był w rzeczywistości większy, niż wynika to z indeksu WIG-Nieruchomości.

Podniesienie stóp procentowych odbiło się nie tylko na cenie akcji firm deweloperskich, ale miało też inne konsekwencje dla branży. Raty kredytów zaciągniętych przez deweloperów na realizację nowych projektów wzrosły, zmalała natomiast zdolność kredytowa potencjalnych nabywców nieruchomości, co może obniżyć popyt na mieszkania.

Dodaj komentarz