Czy warto kupić mieszkanie przy ruchliwej ulicy?

Dodane dnia 18 paź 2021 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Ruchliwa ulica w Warszawie

Mieszkanie w mieście ma swoje zalety, ale też wady. To tych drugich na pewno należy natężenie hałasu. W niektórych lokalizacjach może ono być naprawdę duże. Szczególnie dotyczy to sąsiedztwa ruchliwych ulic, a więc – paradoksalnie – miejsc często identyfikowanych jako szczególnie atrakcyjne, bo położone blisko centrum oraz z dostępem do całej infrastruktury. W tym artykule krótko przyjrzymy się wadom i zaletom mieszkania przy ruchliwej ulicy, dzięki czemu będziesz w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto kupić tak położony lokal.

Często wobec osób narzekających na hałas w mieście stosowany jest zarzut, że “boją się miasta” i jak im nie pasuje hałas, to powinny przeprowadzić się na wieś lub do lasu. Jednak prawda jest taka, że nowoczesne miasto powinno być ciche, co jest jednym z przejawów bycia przyjaznym dla mieszkańców. Hałas jest już oficjalnie traktowany jako rodzaj zanieczyszczenia środowiska i ekologowie zwracają na niego uwagę tak samo jak na inne rodzaje kontaminacji. Nie jest o efekt złośliwości czy nadgorliwości – hałas ma negatywny wpływ na zdrowie, a tym samy obniża jakość życia w mieście.

Należy mieć to wszystko na uwadze, decydując się na kupno mieszkania przy ruchliwej ulicy. Ale należy też pamiętać, że hałas to nie jedyny minus takiej lokalizacji. Więcej o tym piszemy poniżej.

Wady mieszkania przy ruchliwej ulicy

Zacznijmy od tej najbardziej oczywistej, czyli od hałasu. Ruchliwa ulica oznacza, że pod oknami naszego mieszkania często przez całą dobę będzie się przetaczał ruch kołowy. Co najgorsze, to nie tylko samochody, ale też ciężkie pojazdy, jak ciężarówki czy autobusy. Do tego może się nam trafić przystanek autobusowy tuż obok, co – wbrew pozorom – wcale nie jest takie fajne. Ruszający autobus generuje dużo głośniejszy dźwięk niż w trakcie jazdy. W przypadku ruchliwej ulicy w centrum istotne jest też to, że gęsta zabudowa z obydwu stron tworzy bardzo niekorzystne warunki akustyczne – dźwięk odbija się od ścian takiego “wąwozu”, przez co zwiększa się jego uciążliwość.

Jedyny sposób zabezpieczenia się przed hałasem z ruchliwej ulicy jest podniesienie standardu izolacji akustycznej mieszkania. Podstawa to dobre, wielowarstwowe okna, ale również istotna jest izolacja ścian. W gorszej sytuacji mogą być lokatorzy starych budynków, w których takich rzeczy nie przewidziano na etapie budowy. W nowych stosowane są odpowiednie materiały budowlane, jak też grubość ścian. Do tego przewidziano w nich rozwiązania redukujące przenoszenie drgań, a to kolejny problem występujący w lokalach mieszkalnych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwych arterii, szczególnie, jeśli jeżdżą tam ciężkie pojazdy, np. tramwaje.

Drugi bardzo istotny problem związany z mieszkaniem przy ruchliwej ulicy to niska jakość powietrza. Pojazdy z silnikami spalinowymi emitują zanieczyszczenia z rur wydechowych, jednak to nie wszystko – bardzo dużą część zanieczyszczeń wynikających z ruchu kołowego stanowią drobinki startych klocków hamulcowych oraz opon. Te drobinki, wraz ze spalinami, tworzą unoszący się w powietrzu pył. Łatwo to zaobserwować po wymyciu okien w mieszkaniu – na szybie momentalnie pojawi się ciemny nalot. Podobnie sprawa może wyglądać z suszeniem prania na zewnątrz – w takich lokalizacjach może się to okazać niemożliwe, ponieważ pranie szybko stanie się brudne od smogu i pyłu.

Jak się przed tym zabezpieczyć? Cóż, pozostaje jedynie unikanie otwierania okna oraz ewentualne stosowanie filtrów powietrza w mieszkaniu.

Ostatnia wada mieszkania przy ruchliwej ulicy, którą chcemy tu wymienić, to problem z miejscami parkingowymi. W gęsto zabudowanym terenie z dużym natężeniem ruchu, o ile deweloper nie zaopatrzył budynku w parking podziemny, możemy codziennie tracić sporo czasu na znalezienie wolnego kawałka przestrzeni do zaparkowania naszego pojazdu.

Zalety mieszkania przy ruchliwej ulicy

Tutaj wymienimy wszystko to, co tradycyjnie jest traktowane jako ogólne zalety mieszkania w mieście, czyli głównie łatwy dostęp do transportu. Z mieszkania przy ruchliwej ulicy zazwyczaj będziesz miał blisko do przystanków i.. cóż, to chyba wszystkie zalety. Lepiej, jeżeli już chce się mieszkać w centrum, szukać mieszkania, które nie przylega bezpośrednio do takiej arterii komunikacyjnej.

Dodaj komentarz