Coraz gorzej w budownictwie mieszkaniowym

Dodane dnia 31 sie 2022 w kategorii Domy i mieszkania, Nieruchomości komercyjne, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Widok na budowę bloku mieszkalnego z dużym żurawiem

W okresie między styczniem a lipcem oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w roku ubiegłym. Spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia bądź dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Brak wykwalifikowanych pracowników i silny wzrost cen materiałów budowlanych oraz ograniczona dostępność kredytów hipotecznych przyczyniają się do obniżenia dynamiki produkcji budowlano-montażowej.

Ile mieszkań oddano do użytkowania?

Według danych udostępnianych przez GUS, przez 7 pierwszych miesięcy roku 2022 do użytkowania oddano 127 tys. mieszkań, tj. 2,1% więcej niż w poprzednim roku. Deweloperzy oraz inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania łącznie 98,7% ogółu nowo wybudowanych mieszkań ( z tego 58,2% wybudowali deweloperzy). Deweloperzy oddali niemal 74 tys. mieszkań, tj. o 2,9% więcej niż rok temu. W przypadku inwestorów prywatnych wzrost wyniósł 3,4 tys. Do takich form budownictwa, jak spółdzielcze czy komunalne należało 1,3% z oddanych do eksploatacji mieszkań, tj. 1 667 (wobec 2 834 w 2021 r.).

Na ile mieszkań wydano pozwolenia na budowę?

Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia budowy w okresie między styczniem a licem 2022 roku spadła o 3,9% w porównaniu z rokiem 2021. Tu podobnie jak w przypadku mieszkań oddanych do użytkowania najwięcej pozwoleń otrzymali deweloperzy (131,5 tys., tj. o 4,1% więcej niż rok temu). Inwestorzy indywidualni otrzymali 58,4 tys. pozwoleń (o 18,8% mniej r/r), a w pozostałych formach budownictwa wydano 2 823 pozwoleń (o 470 mniej niż 2021).

Ilu mieszkań budowę rozpoczęto?

Od początku roku do końca lipca rozpoczęto budowę 136 tys. mieszkań. Liczba ta była niższa aż o 20,2 mniejsza niż w roku 2021. Deweloperzy rozpoczęli budowę niemal 80 tys. mieszkań, tj. o 22,1% mniej niż w roku ubiegłym. O 16,6% mieszkań mniej zaczęli budować również inwestorzy prywatni, rozpoczynając budowy 54 tys. mieszkań. W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę 2 091 mieszkań (tj. o 937 mniej niż w poprzednim roku).

W budownictwie widać pogorszenie koniunktury

W lipcu mocno spadła zarówno liczba mieszkań, których budowę już rozpoczęto, jak i ilość nowych pozwoleń na budowę budynków mieszkaniowych. Ostatnimi czasy koniunktura w budownictwie pogarsza się zatem wyraźnie. Co więcej, perspektywy dla rynku nieruchomości również nie są optymistyczne i wszystko wskazuje na to, iż sytuacja będzie ulegała dalszemu pogorszeniu. Jest to efektem przede wszystkim szybkiego wzrostu kosztów budowy i coraz droższych kredytów hipotecznych oraz bardziej zachowawcze podejście do inwestowania w związku z szalejącą inflacją (w lipcu na poziomie 15,6 w stosunku r/r). Jak powszechnie wiadomo, to duża liczba udzielanych kredytów oddziałuje pozytywnie na ilość sprzedawanych i budowanych mieszkań. W obecnej sytuacji nie ma jednak mowy o wzroście popytu na nieruchomości, ponieważ wysoka inflacja, wojna w Ukrainie, rosnące koszty utrzymania i obawy dotyczące kryzysu energetycznego skutecznie studzą rynek.

Dodaj komentarz