Condohotel

Dodane dnia 18 lip 2018 w kategorii Nieruchomości - słownik | 0 komentarzy

Condohotel to rodzaj budynku będący połączeniem hotelu i inwestycji deweloperskiej. Jest to budynek wielolokalowy, w którym poszczególne lokale mają innych właścicieli – inwestorów, chcących uzyskiwać przychód z wynajmowania swojego apartamentu.

Jest to budynek z segmentu premium, wykończony w standardzie cztero – pięciogwiazdkowego hotelu, położny w atrakcyjnej turystycznie miejscowości. W zbudowanych przez dewelopera obiekcie, poszczególne lokale są sprzedawane osobom fizycznym, lub przedsiębiorcom. Następnie właściciel takiego lokalu podpisuje umowę z firmą zarządzającą, która w jego imieniu zajmuje się wynajmem. Właściciel może się tym zająć również na własną rękę. Przy odpowiednim zarządzaniu atrakcyjnie położony apartament może przynosić zyski rzędu 7-10 % w skali roku.

W przypadku podpisania umowy z zarządcą najmu, właściciel nie musi się martwić o kwestie związane ze znalezieniem najemców, przygotowaniem umowy, a także samego lokalu oraz inne z tym związane. Musi jedynie zapłacić takiej firmie ustaloną stawkę z sumy przychodów uzyskanych z najmu.

W Polsce rozwiązanie to staje się coraz popularniejsze, szczególnie w miejscowościach turystycznych położonych nad morzem. Tutaj rentowność inwestycji przedstawia się najlepiej. Nieco gorzej wypada w miejscowościach położonych w górach. Zdarza się, że apartament pełniący funkcję condohotelu może być wyodrębnionym lokalem w tradycyjnym budynku mieszkalnym. Rozwiązanie to funkcjonuje również w dużych miastach, gdzie zapotrzebowanie na lokale noclegowe istnieje przez cały rok, np. w Warszawie. Do dodatkowych usług, z jakich często mogą korzystać goście condohoteli należą sauna, basen, consierge, pralnia, które znajdują się we wspólnych częściach budynku. Gościom może być również zapewniony pełny serwis hotelowy, z wyżywieniem i sprzątaniem łącznie.

Z prawnego punktu widzenia lokale takie nie stanowią samodzielnych lokali mieszkalnych zgodnie z definicją wynikającą z ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali. Są to najczęściej lokale sklasyfikowane jako użytkowe, a każdy posiada odrębną księgę wieczystą, na której może zostać ustanowione zabezpieczenie w postaci hipoteki.

Właściciele lokali są zobowiązani do ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości, podobnie jak ma to miejsce w przypadku mieszkań we wspólnotach, czy spółdzielniach. Należą do nich opłaty za media, wywóz śmieci, czy na fundusz remontowy, a także inne opłaty wynikające z użytkowania części wspólnych nieruchomości. Muszą również odprowadzać podatek od przychodu uzyskanego z tytułu najmu.

Dodaj komentarz