Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Dodane dnia 9 lip 2018 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Mimo, że ochrona kupującego mieszkanie lub dom od dewelopera, dzięki ustawie deweloperskiej jest obecnie na wysokim poziomie, to nie zaszkodzi dodatkowo przed podpisaniem umowy sprawdzić taką firmę. W końcu zakup nieruchomości jest jedną z największych transakcji jakie przeprowadza się w życiu. Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera w kilku krokach?

Formalności, dokumenty

Należy zacząć od weryfikacji sytuacji prawnej dewelopera. Firmę należy sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym, do którego bezpłatny dostęp można uzyskać przez Internet. Znajdują się tam informacje o członkach zarządu firmy, jej kapitale, a także postępowaniach upadłościowych, i egzekucyjnych, jeżeli takowe zostały przeciwko deweloperowi wszczęte. Dodatkowo deweloper powinien dysponować aktem notarialnym potwierdzającym prawo własności działki, na której powstaje lub ma powstać inwestycja oraz pozwoleniem na budowę.

Certyfikaty, rekomendacje

Informacje o deweloperach można również uzyskać w Polskim Związku Firm Deweloperskich. Firmy należące do tego stowarzyszenia obowiązuje kodeks dobrych praktyk, a także wysokie standardy w relacjach z klientami. Należą do niego podmioty solidne finansowo, z dobrą historią i renomą. Warto również sprawdzić, czy deweloper posiada rekomendacje Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, a także nagrody za dotychczasowe inwestycje, czy dodatkowe certyfikaty, w szczególności Certyfikat Dewelopera wydawany przez PZPB. Mogą go uzyskać firmy funkcjonujące na rynku minimum 3 lata, które zrealizowały kilka inwestycji.

Opinie

Najlepszym źródłem informacji o firmie są doświadczenia i opinie osób, które skorzystały z jej usług. Znajdziemy je w Internecie na rozmaitych forach tematycznych, ale również na profilach społecznościowych deweloperów. Nie zaszkodzi również porozmawiać z mieszkańcami zrealizowanej już inwestycji. Należy przy tym pamiętać, że każda opinia będzie subiektywną oceną indywidualnych doświadczeń, trzeba więc spojrzeć na nią z dystansem. Pewne zachowania dewelopera będą bezsprzecznie stanowić wyraz jego niesolidności, a pozostałe dla jednych mogą stanowić duży problem, dla innych być neutralne.

Finanse

Na prośbę zainteresowanego deweloper powinien udostępnić sprawozdania finansowe, a także udzielić informacji ogólnych o firmie, o posiadanych gruntach, zrealizowanych i planowanych inwestycjach. Wato spytać również w jaki sposób inwestycja będzie finansowana – czy ze środków własnych, czy z udziałem kredytu. Nie należy się przy tym zrażać drugim wariantem. Uzyskanie wielomilionowego kredytu oznacza bowiem, że deweloper został wcześniej zweryfikowany przez bank, który zbadał jego zdolność finansową, sprawdził i zaakceptował harmonogram budowy, a także wszystkie inne jego zobowiązania.

Jednak najważniejszą wskazówką będzie sposób, w jaki deweloper udziela informacji. Jeśli nie ma nic do ukrycia z chęcią odpowie na najbardziej dociekliwe pytania. Jeśli jednak będzie z odpowiedzią zwlekał – powinien być to pierwszy sygnał ostrzegawczy.

Dodaj komentarz