Elementy otoczenia wpływające na cenę mieszkania

Dodane dnia 28 mar 2017 w kategorii Obrót nieruchomościami, Wycena nieruchomości | 0 komentarzy

bloki, infrastruktura

photowrzesien/bigstockphoto.com

Osobę, która ma zamiar kupić mieszkanie (lub choćby tylko wynająć), poza samą ceną, będzie interesowało również kilka innych spraw. Wszak będzie mieszkała we wnętrzu, którego parametry muszą zaspakajać jej potrzeby. Jednak nie zamknie się tylko w czterech ścianach. Interesować ją będzie także to, co wokół. Lokalizacja i elementy otoczenia są czynnikiem, które sprzedający mieszkanie lub wynajmujący z pewnością weźmie pod uwagę ustalając cenę.

W centrum czy na obrzeżach?

Zwróćmy uwagę na lokalizację mieszkania oraz, co się z tym wiążę, dostęp do infrastruktury. Z pewnością cenę mocno zawyży mieszkanie znajdujące się w centrum miasta, gdzie wszędzie jest blisko. Owszem, takie punkty jak: szkoły, przedszkola, czy sklepy, znajdą się nieopodal na każdym niemal osiedlu. Jednak nie będzie już blisko do urzędu, parku, kina, restauracji, czy innych lokali. Komunikacja miejska będzie również słabiej rozwinięta. Z centrum będziemy mogli dojechać do każdego innego punktu w mieście bez konieczności przesiadania się. Wszystkie potrzebne sprawy załatwimy szybko, gdyż wszędzie będzie blisko. Jednocześnie, mieszkania znajdujące się na obrzeżach miasta zazwyczaj są dużo tańsze.

Cisza w cenie

Istotne będzie, czy mieszkanie ulokowane jest w wielkim blokowisku, czy na bardziej kameralnym osiedlu. Droższe będą miejsca gdzie rozmieszczenie bloków jest rzadsze, ludność mniej liczna, a nieruchomości posiadają najwyżej kilka pięter. Gdy mieszkanie będzie znajdowało się od ulicy, można spodziewać się niższej ceny. Mimo, iż nowoczesne okna tłumią hałas, to jednak osoba kupująca zwróci uwagę na sytuację, kiedy będzie chciała otworzyć okno. To samo będzie dotyczyło mieszkania znajdującego się bezpośrednio nad wjazdem do podziemnego garażu. Poza hałasem do mieszkania będą wpadały także spaliny z samochodów. Wyższej ceny za mieszkanie możemy się spodziewać, jeśli za oknem będą znajdowały się tereny zielone. Ludzie preferują też mieszkania bardziej nasłonecznione, za które będzie trzeba zapłacić więcej, niż te ulokowane od strony północnej. Nowoczesne osiedla zazwyczaj są ogrodzone i za te udogodnienia również należy spodziewać się wyższej ceny.

Klienci kupują nosem

Należy również zwrócić uwagę, czy potencjalne mieszkanie ulokowane jest nieopodal jakiegoś miejsca, które może wytwarzać nieprzyjemne zapachy. Mogą to być punkty, gdzie wyrzucane są odpady, typu kosze, zbierane posegregowane śmieci lub zsypy. Jeszcze gorzej, jeśli w niewielkiej odległości znajdują się jakieś zakłady produkcyjne, (nie wspominając już o wysypisku śmieci), które bardzo często są powodem nieprzyjemnych zapachów. To czynnik, który znacznie obniży cenę mieszkania. Ludzie przyzwyczajają się do różnych niedogodności, nawet do hałasu, jeśli nie jest on szczególnie uciążliwy. Jednak nieprzyjemny zapach przenika wszystko. Nie będzie można otworzyć okna, wysuszyć prania na świeżym powietrzu, wstyd będzie zaprosić gości. To wielki problem dla sprzedających, czy wynajmujących tak usytuowane mieszkania oraz skaza na wizerunku miasta.

Podsumowując, najwyższej ceny za mieszkanie spodziewajmy się, gdy jest ono zlokalizowane w centrum, jednak w bloku co najwyżej kilkupiętrowym, z bliskim dostępem do terenów zielonych, usytuowanym od strony południowej lub południowo-zachodniej, w czystej, zadbanej okolicy.

Dodaj komentarz