Czy rynek nieruchomości jest przegrzany?

Dodane dnia 24 gru 2019 w kategorii Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Wśród ekspertów coraz częściej słychać opinię mówiące, że rynek nieruchomości jest przegrzany. Czy to prawda? Jak wygląda sytuacja zdaniem Eugeniusza Gatnara?

Napięcia i nierównowagi na ryku nieruchomości

Eugeniusz Gantar, który jest członkiem RPP twierdzi, że na rynku nieruchomości w Polsce zaczynają pojawiać się nierównowagi i napięcia. Uważa on, że obecna sytuacja panująca na rynku nieruchomości może być powodem do niepokoju. Sygnałem ostrzegawczym ma być fakt, że wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych w bieżącym roku przekroczy poziom z 2008 roku, czyli około 60 mld złotych. Dodatkowo, według danych Narodowego Banku Polskiego przy cenach rosnących o 8 – 14 procent, kredyty mieszkaniowe rosną według BIK w tempie 20,7 procent w skali roku. Może to świadczyć o przegrzaniu rynku. Gatnar uważa, że taki wzrost kredytów mieszkaniowych oraz wzrost kredytów konsumpcyjnych (w tempie 9 – 10 procent rocznie) nie jest zjawiskiem naturalnym i powinno to budzić niepokój.

Podwyżka stopy procentowej

Gatnar twierdzi, że poziom zadłużenia Polaków znacząco wzrasta i jest to solidna podstawa przemawiająca przeciwko obniżkom stóp procentowych, a może być to nawet argument za ich podwyżką. Co więcej, członek RPP uważa, że przez duży poziom zadłużenia sytuacja osób biorących kredyty może ulec pogorszeniu, dlatego popiera propozycje profesora Hardta. Propozycja ta ma polegać na podwyżce stóp procentowych o 15 pb, zamiast obniżki o 25 pb. Zmiana ta miałaby być mniej bolesna dla kredytobiorców.

Gatnar dodaje, że oszczędności są podstawą spokoju finansowego. Twierdzi, że bez posiadania oszczędności nie ma się kapitału i nie można dokonywać żadnych inwestycji. Sugeruje, że życie na kredyt to bardzo niekorzystne rozwiązanie, na którym nie da się niczego zbudować.

Łukasz Hardt, który również jest członkiem RPP uważa, że podwyżka stóp procentowych o wspomniane już 15 procent, umocni wiarygodność centralnego banku.

Jak wynika z raportu NBP o sytuacji na rynku mieszkaniowym, rynek nieruchomości w drugim kwartale 2019 roku był podczas fazy ekspansji. Ceny na rynku nieruchomości wtórnych wzrosły ze względu na zwiększony popyt właśnie na tym typie rynku. W raporcie tym w przeciwieństwie do raportu z pierwszego kwartału 2019 roku nie znajdziemy teorii, że napięcia na rynku łagodzi podaż, która jest elastyczna względem wzrostu popytu.

We wrześniu bieżącego roku Komitet Stabilności Finansowej dotyczącego nadzoru makroostrożnościowego za główne źródło ryzyka w systemie finansowym w naszym kraju wskazał m.in. ciężką sytuację finansową niektórych instytucji kredytowych, a także efekt zarażania innych uczestników systemu.

Dodaj komentarz