Budowa domów w Polsce – raport

Dodane dnia 15 mar 2017 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

rynek nieruchomości - statystyki

viperagp/bigstockphoto.com

Raport o budowie domów w Polsce określa pewne trendy w polskim budownictwie.  Okazuje się, że od pięciu lat (właśnie została wydana piąta edycja raportu) tendencje dotyczące metrażu budowanych domów, a także wyboru materiałów, z których zostały wybudowane, są niezmienne. Znacząca różnica dotyczy nowoczesnych rozwiązań z zakresu ogrzewania domów, w tym wykorzystywania pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych.

Jak wynika z raportu, najwięcej nowych inwestycji powstaje w województwie mazowieckim i wielkopolskim –  57 % respondentów biorących udział w badaniu zadeklarowało budowanie domu na wsi, zaś 19 % w mieście, które liczy poniżej 50 tysięcy mieszkańców. Głównym powodem budowy domu jest realizacja marzeń (24 % ankietowanych), jak również większa opłacalność względem kupna mieszkania (19 %).

Dominującą technologią, w której buduje się domy, jest technologia tradycyjna murowana z bloczku komórkowego (45%), tradycyjna murowana z cegły ceramicznej (34 %), a także szkieletowa kanadyjska (10%). Powierzchnia domu, którą najczęściej deklarowali respondenci, to 151-200 m² (26%), 126-150 m² (25%), 101-124 m² (24%). Domy o powierzchni powyżej 300 m² zadeklarowało zaledwie 2% ankietowanych. Z „Raportu o budowie domów w Polsce 2016” wynika, że rośnie największym zainteresowaniem cieszy się ogrzewanie ogrzewanie gazowe (40 %),  ogrzewanie kotłem na paliwo stałe (30 %). Ważną zmianą jest zwiększona popularność ekologicznego ogrzewania –  15 % respondentów biorących udział w badaniu wybrało pompy ciepła, a 7 % kolektory słoneczne. Piąta edycja badania przeprowadzonego w 2016 roku ukazała, że Polacy rzadko decydują się na podpiwniczone domy (zaledwie 15 % ankietowanych wybrało budowę domu z piwnicą).

Dodaj komentarz