Znowelizowana ustawa deweloperska będzie lepiej chronić kupującego

Dodane dnia 18 gru 2017 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

zmiany w prawie

Ustawa deweloperska ma zostać w najbliższym czasie znowelizowana, a nad zmianami pracuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Planuje zlikwidować otwarte rachunki powiernicze nieposiadające gwarancji bankowej i ubezpieczenia. Dodatkowo interesy nabywcy będą lepiej chronione w przypadku bankructwa banku. Kolejną zmianą jest rozszerzenie zakresu obowiązywania umowy deweloperskiej, która dotyczyć będzie odtąd nie tylko mieszkania, ale i miejsca postojowego w garażu podziemnym.

Rachunki powiernicze – co się zmieni?

Obecnie deweloperzy mogą prowadzić rachunek powierniczy, na który trafiają pieniądze ich klientów, w formie otwartej lub zamkniętej. W pierwszym przypadku deweloper otrzymuje pieniądze tam zgromadzone w miarę postępu prac, których zgodność z harmonogramem inwestycji kontroluje bank prowadzący rachunek. W drugim przypadku deweloper otrzymuje całość środków po zakończeniu budowy. Po wprowadzeniu zmian rachunki otwarte będą musiały posiadać gwarancje bankowe, albo ubezpieczeniowe.

UOKIK uważa bowiem, że rachunek otwarty nieposiadający takich gwarancji, nie chroni dostatecznie interesu kupujących na wypadek problemów finansowych i upadłości dewelopera. W układzie deweloper – nabywca, to ten drugi jest słabszą stroną, której należy zapewnić pomoc. Takie jest uzasadnienie dla konieczności wprowadzenia zmian. Nie podobają się one deweloperom, którzy obawiają się, że spowoduje to falę bankructw najmniejszych podmiotów, a na rynku zostaną wyłącznie najwięksi, międzynarodowi gracze. Małe firmy mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu na sfinansowanie całości inwestycji, nie posiadają również kapitału w takiej wysokości, by budowę sfinansować ze środków własnych. Rachunki otwarte bez zabezpieczenia są obecnie najczęściej stosowaną przez deweloperów formą gromadzenia pieniędzy nabywców.

Okazuje się jednak, że może istnieć przeszkoda we wprowadzeniu rachunków otwartych z gwarancjami. Mianowicie próżno w tej chwili szukać banku czy towarzystwa ubezpieczeniowego, które taki produkt posiadają w swojej ofercie.

Kolejna zmiana będzie dotyczyć rozszerzenia ustawy deweloperskiej o miejsca postojowe w garażu podziemnym, których nabycie również ma zostać objęte ochroną. To samo będzie dotyczyć boksów rowerowych, czy udziałów w działce, którą biegnie ulica doprowadzająca na osiedle. Nabywający mieszkanie będzie podpisywał jedną umowę w formie aktu notarialnego, która obejmie garaż czy udział w drodze. Obecnie podpisywane są do tego oddzielne umowy, co niepotrzebnie mnoży koszty po stronie nabywcy.

UOKIK planuje także unormowanie umów rezerwacyjnych, wymaganych przez banki udzielające kredytu. Ustawa deweloperska w aktualnej formie, kwestii tej bowiem nie reguluje.

Tagi:

Dodaj komentarz