Zarządca nieruchomości

Dodane dnia 24 sty 2015 w kategorii Nieruchomości - słownik | 1 komentarz

Zarządca nieruchomości wykonuje obowiązki związane z racjonalnym prowadzeniem danej nieruchomości, analizą, prognozowaniem i podejmowaniem jak najbardziej trafnych decyzji, od których zależy efektywne wykorzystanie nieruchomości i przyszłe zyski z niej pochodzące.

Według przepisów Ustawy o nieruchomościach:

„Zarządzanie nieruchomością, w rozumieniu niniejszej ustawy, polega na podejmowaniu wszelkich decyzji i dokonywaniu wszelkich czynności zmierzających do utrzymywania nieruchomości w stanie nie pogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem, jak również do uzasadnionego inwestowania w tę nieruchomość”.

Zasady wykonywania zawodu zarządcy określa Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.

Od dnia 1 stycznia 2014 roku zmieniono wymagania dla osób ubiegających się o prawo wykonywania zawodu zarządcy nieruchomości. Do tej pory należało posiadać odpowiednie wykształcenie, praktykę zawodową, zaświadczenie o niekaralności oraz zdać egzamin państwowy w celu uzyskania obowiązkowej licencji zarządcy nieruchomości. Deregulacja wielu zawodów na mocy ustawy z roku 2013 roku sprawiła, że z początkiem 2014 roku nie ma obowiązku posiadania licencji przez zarządców nieruchomości.

W praktyce oznacza to, że zarządca nieruchomości musi zawrzeć umowę o sprawowanie zarządu nad daną nieruchomością z jej właścicielem, wspólnotą lub inną osobą czy podmiotem, który posiada prawo do tej nieruchomości. Skutek prawny ciąży bezpośrednio na tej osobie lub podmiocie.

Ze starych przepisów na zarządcy nieruchomości nadal pozostaje obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej za możliwe wyrządzenie szkód, a w przypadku współpracy z innymi osobami – ubezpieczenie od szkód spowodowanych przez te osoby.

Pozostaje też wymóg niekaralności, m.in. przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych.

Nie będzie obowiązku posiadania wyższego wykształcenia i odpowiedniej praktyki zawodowej, bo według nowych przepisów wystarczy świadectwo ukończenia gimnazjum.

Nowością jest fakt, że zmienia się kwestia odpowiedzialności zawodowej. Jeśli zajdzie taka okoliczność, postępowania dyscyplinarne przeciwko zarządcy nieruchomości będzie toczyć się w sądzie powszechnym, a nie jak do czasu wprowadznia deregulacji – przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej.

Tagi:

Jeden komentarz

  1. Myślę , że dotychczasowy przepis przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej był bardziej dyscyplinujący Zarządców. Obecnie mój Zarządca sobie nic nie robi i nie przestrzega ustawy o własności lokali np. drugi rok z rzędu absolutorium jest udzielane od 22% do 33%.Na zwróconą uwagę brak reakcji.

Dodaj komentarz