Zamiana domu na mieszkanie

Dodane dnia 21 lis 2019 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Dom, mimo iż jest marzeniem wielu, w pewnym momencie życia może okazać się za duży. Najczęściej dzieje się to, kiedy dzieci zaczynają dorosłe życie, a w domu zostają sami rodzice. Wówczas dobrym rozwiązaniem może się okazać zamiana takiej nieruchomości na mieszkanie.

Na krok taki decydują się najczęściej pary w średnim wieku, które po opuszczeniu przez dzieci rodzinnego gniazda nie potrzebują już tak dużej przestrzeni. Ponadto dom wymaga stałej pracy, utrzymania nie tylko w środku, ale i na zewnątrz. A to wszystko kosztuje.

Mieszkanie – taniej i wygodniej

Zamieniając go na mieszkanie, nawet kilkupokojowe, z pewnością odczujemy różnicę w kosztach eksploatacji. Koszty ogrzewania domu nie zależą bowiem od ilości mieszkających w nim osób, a ogrzanie całej powierzchni jest droższe niż ogrzewanie mieszkania. Lokale takie, położone w nowych blokach, gdzie stosuje się nowoczesne technologie izolacyjne, generują niskie koszty miesięcznego utrzymania.

Do tego oczywiście należy doliczyć inne opłaty składające się na czynsz, w tym fundusz remontowy, czy utrzymanie spółdzielni mieszkaniowej. Mimo tego jednak koszty te będą najczęściej cały czas mniejsze, niż miesięczne opłaty za utrzymanie domu. Płacąc czynsz możemy ponadto liczyć na to, że prace związane z utrzymaniem budynku ktoś wykona za nas. Nie martwimy się o ogrzewanie, ciepłą wodę, wywóz śmieci, remont budynku, a nawet strzyżenie trawnika przed nim.

Następną kwestią, jaką należy rozpatrzyć jest cena nieruchomości. Mieszkania w największych polskich miastach mogą na rynku pierwotnym kosztować blisko 8 tys. za m2 lub więcej. Znajdują się one w nowoczesnych budynkach na nowych osiedlach. Trzeba mieć jednak na uwadze, że mieszkanie takie trzeba wykończyć, są to więc dodatkowe koszty. Nieruchomości na rynku wtórnym natomiast mogą być sporo tańsze, szczególnie jeśli położone są w bardziej odległych od centrum dzielnicach. Nie każdemu natomiast zależy na tym, aby mieszkać w centrum, ani nawet w jednym z największych miast w kraju. Jeśli nie mamy takich wymagań, możemy przebierać w atrakcyjnych cenowo ofertach. Co ważne, im większe mieszkanie, tym lepsza cena w przeliczeniu na metr kwadratowy. Czasem warto więc rozważyć trzy lub cztery pokoje, które mogą być niewiele droższe od mieszkania dwupokojowego. Dodatkowo nie należy się bać rynku wtórnego. Dostępne tam oferty są bardzo różnorodne, a w niektórych mieszkaniach wystarczy jedynie wnieść meble, aby można było w nich zamieszkać.

Mieszkanie dla osób, które sprzedają dom, nie potrzebują już najczęściej bliskości szkół czy przedszkoli, czasem nawet nie muszą już martwić się o dojazd do pracy, a mogą cieszyć się czasem wolnym na emeryturze. Przy wyborze lokalizacji będą więc kierować się bliskością sklepów, punktów usługowych, aptek i przychodni, a także miejsc na spacery. Jest to kolejny przykład na to, że dobrym rozwiązaniem mogą się w tym wypadku okazać dzielnice oddalone od centrum, ale nadal znajdujące się w rozwiniętej części miasta, z pełną infrastrukturą, gdzie ceny nieruchomości będą znacznie atrakcyjniejsze.

Od strony formalnej natomiast nie różni się to niczym od umowy kupna-sprzedaży mieszkania. Można albo zdecydować się na sprzedaż domu, a za otrzymane środki kupić mieszkanie, albo znaleźć osobę, która będzie zainteresowana zamianą. Wówczas strona, która posiada tańszą nieruchomość będzie musiała po prostu dopłacić różnicę w cenie drugiej stronie transakcji.

Dodaj komentarz