Zalanie mieszkania [przepisy]

Dodane dnia 29 cze 2017 w kategorii Porady | 0 komentarzy

zalanie mieszkania

Elnur/bigstockphoto.com

Na rynku dostępne są ubezpieczenia nieruchomości od nieszczęśliwych wypadków. Jest to szczególnie istotne w przypadku mieszkania/najmu w budynku wielorodzinnym.
Kwestie prawne zalania regulują przepisy kodeksu cywilnego, w szczególności art. 433:

Za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec,

a także art. 415:

Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Odpowiedzialność za zalanie kształtuje się w oparciu o zasadę winy. Poszkodowany jest zobowiązany do udowodnienia faktu zalania, a także wskazania, że zalanie jest wynikiem działania bądź zaniedbania ze strony sąsiada. Istnieje wiele możliwości naprawy szkody powstałej w wyniku zalania. Najszybszą z nich jest skorzystanie z ubezpieczenia („sprawcy” zdarzenia) od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Po podaniu numeru jego polisy i zgłoszeniu zalania, firma ubezpieczeniowa zajmuje się załatwianiem wszystkich formalności. W sytuacji, kiedy sprawca zalania nie posiada ubezpieczenia OC, bądź kontakt z nim jest utrudniony, właściciel mieszkania (posiadający ubezpieczenie) może zgłosić zdarzenie do swojego ubezpieczyciela i po otrzymaniu kwoty na remont, domagać się jej zwrotu od sprawcy zdarzenia.

Warto nadmienić, że za wszelkie wycieki z instalacji hydraulicznej odpowiadają właściciele mieszkań, z kolei za usterki znajdujące się w pionach – spółdzielnie lub zarządca nieruchomości.

Dodaj komentarz