Zakup mieszkania w kamienicy – za i przeciw

Dodane dnia 4 paź 2017 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Wielu osobom mieszkanie w kamienicy kojarzy się przede wszystkim ze specyficznym klimatem. Kamienica jako miejsce do życia ma oczywiście swoje zalety i wady. Przed podjęciem decyzji warto jednak przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Co to jest kamienica?

Kamienicę na ogół definiuje się jako wielorodzinny budynek, który zlokalizowany jest w pobliżu innych domów. Budynki tego rodzaju powstawały w całej Europie od czasów średniowiecza. Zachwycają wysokimi pomieszczeniami, dużymi oknami czy szerokimi drzwiami. We wnętrzach wysokich ludzie czują się komfortowo. W niektórych kamienicach można się nawet pokusić o wybudowanie antresoli. Za sprawą ceglanych, grubych murów kamienice cechują się też zwykle doskonałą izolacją akustyczną. Dzięki temu nie trzeba się martwić sąsiadami, którzy głośno słuchają muzyki. W kamienicach sporą barierą jest natomiast brak wind. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych i niepełnosprawnych.

Kamienice często są wypełnione takimi elementami jak zabytkowa stolarka, klimatyczne kominki czy zdobienia na klatce schodowej. Dzięki temu budynki tego rodzaju są wyjątkowe. Bardzo często ich atutem jest położenie na planie miasta. Nierzadko są one zlokalizowane w centrum lub w jego niedalekim oddaleniu.

Wady mieszkania w kamienicy

Oczywiście jednak, decydując się na zakup mieszkania w kamienicy nie można zapomnieć o wadach takiego rozwiązania. Jedną z największych są na pewno opłaty za eksploatację. Spore wydatki są związane przede wszystkim z ogrzaniem całego lokalu. Wysokie pomieszczenia sprawiają bowiem, że kubatura potrzebna do ogrzania jest znacznie większa niż w przypadku tradycyjnych mieszkań. Poza tym konserwatorzy zabytków często nie zgadzają się na dodatkowe ocieplenie murów takiego budynków z zewnątrz. Wówczas pozostaje tylko ocieplenie wewnętrzne, co zabiera z kolei powierzchnię użytkową lokalu.

Innym utrudnieniem jest wspomniany już brak windy czy relatywnie niewielka liczba miejsc parkingowych. Zapomnieć można o garażach. Niekiedy w kamienicach jest trudny do wykorzystania układ pomieszczeń. Obecnie rezygnuje się już raczej z przechodnich pokoi czy łazienek wspólnych dla kilku mieszkań. Nie wolno też zapomnieć, że wiele kamienic obecnych na rynku wymaga gruntownego remontu.

Przed zakupem należy się więc koniecznie dowiedzieć, jaki jest stan techniczny budynku oraz jak przedstawiają się kwestie formalne. Oprócz tego warto ustalić wielkość wspólnoty. Kiedy tworzy ją więcej niż 7 właścicieli ma miejsce tzw. duża wspólnota. W tym przypadku decyzje są podejmowane większością głosów. Gdy wspólnota liczy mniej niż 7 osób konieczna jest jednomyślność. Tutaj ogromne znaczenie ma więc atmosfera panująca w danym budynku.

Trzeba również zaznajomić się z rodzajem i wysokością kosztów ogrzewania, a także wysokością funduszu remontowego. Dobrze jest też poznać plany wspólnoty co do całej kamienicy. Warto wyjaśnić kwestie prawne, a więc sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości i sprawdzić czy budynek jest objęty nadzorem konserwatora zabytków. To może w dużym stopniu utrudniać czy opóźniać przeprowadzanie remontów.

Dodaj komentarz