Zagrzybione mieszkanie – jak sobie z tym radzić?

Dodane dnia 27 lis 2017 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Pleśń to zmora wielu mieszkań. Najczęściej pojawia się jesienią i zimą, choć zdarza się, że tę ukrytą za meblami lub pod tapetami odkrywamy dopiero przy okazji remontów czy sprzątania, po wielu miesiącach.

Przyczyny zagrzybienia bywają różne, od błędów budowlanych (nieszczelności dachu, instalacji hydraulicznych i CO, nieprofesjonalny montaż okien), poprzez słabą izolację termiczną, niedogrzanie mieszkania (na wychłodzonych ścianach dochodzi do skraplania się pary wodnej, co przy odpowiedniej temperaturze sprzyja powstawaniu pleśni), aż po nieprawidłowe wietrzenie mieszkania.

Jedno jest pewne – jeśli zagrzybienie pojawi się w mieszkaniu, domu czy biurze niezwłocznie należy reagować. Poza brzydkimi plamami pleśń wytwarza w domu nieprzyjemny zapach oraz ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Grzyby i pleśnie mogą powodować schorzenia głównych dróg oddechowych, alergie, infekcje i działają toksycznie na organizm, dlatego ważne jest, żeby zlikwidować zagrzybienie jak najszybciej.

Jak można zlikwidować zagrzybienie?

Wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest pleśń. Jeśli grzyb głęboko „wrośnie” w ścianę, bardzo trudno się go pozbyć. Wówczas fragment pokryty pleśnią należy usunąć razem z tynkiem i kilkucentrymetrowym zapasem, a na powierzchnię zaaplikować płyn grzybobójczy, dostępny nawet w hipermarketach.

Po gruntownym wywietrzeniu całego mieszkania kolejnym krokiem powinno być nałożenie podkładu antygrzybicznego, a po jego przeschnięciu uzupełnienie tynku. Końcowym etapem jest nałożenie kryjącego podkładu i pomalowanie ściany, najlepiej farbą o działaniu grzybobójczym.

Jeśli tynk nie jest uszkodzony w wyniku działania grzybów, to nie ma potrzeby jego usuwania. W tym przypadku wystarczy zagrzybioną ścianę dokładnie osuszyć, a następnie pozbyć się zarodków grzyba, np. przecierając ścianę delikatną szczotką bądź gąbką nasączoną np. domestosem, który usunie zarodki grzybów. Następnie na osuszoną i oczyszczoną powierzchnię należy zaaplikować środek grzybobójczy, a po jego wyschnięciu zmyć go wodą i dla pewności ponowić operację.

Warto pamiętać, że podczas walki z pleśnią samo usuniecie zagrzybienia nie wystarczy. Aby skutecznie pozbyć się tego problemu i zapobiec jego powrotom należy ustalić przyczyny i je zlikwidować.

Lepiej zapobiegać niż się pozbywać

Najczęściej to nadmierne zawilgocenie przyczynia się do powstawania pleśni. Aby zapobiec ponownemu zagrzybieniu mieszkania, należy przestrzegać pewnych zasad:

  • Stale monitorować poziom wilgotności powietrza w domu. Pomoże w tym czujnik wilgotności, który zaalarmuje nas o jej zbyt wysokim poziomie;
  • Regularnie wietrzyć mieszkanie;
  • Zainwestować okna z mikrowentylacją, zainstalować w oknach nawiewniki lub pozostawiać okna rozszczelnione;
  • Podczas gotowania używać wentylatora w okapie kuchennym, a jeśli temperatura na zewnątrz na to pozwala, uchylić okno;
  • Pranie najlepiej suszyć na balkonie lub tarasie. Jeśli nie ma takiej możliwości – najlepiej suszarkę postawić przy uchylonym oknie;
  • Przy okazji remontu warto kupić farbę, która zapobiega powstawaniu pleśni;
  • W utrzymaniu prawidłowego poziomu wilgotności pomogą pochłaniacze wilgoci.
  • Nie należy zapominać o wystarczającym ogrzaniu mieszkania. Temperatura wewnątrz mieszkania powinna mieć nie mniej niż 20 °C.

 

Wilgoć w domu czy mieszkaniu bywa uciążliwa, jednak po zastosowaniu się do powyższych wskazówek być może uda się rozwiązać problem raz na zawsze.

Dodaj komentarz