Wysokie koszty utrzymania mieszkania w Polsce

Dodane dnia 11 gru 2015 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

mieszkanie dla młodych

O tym, że koszty utrzymania mieszkania w Polsce są wysokie nie trzeba przekonywać nikogo. Czy to mieszkania własnościowe, czy wynajmowane lub nawet bezczynszowe – trzeba się liczyć z dużymi nakładami. Co miesiąc. Jak informuje serwis otodom.pl, koszty utrzymania mieszkań w Polsce są jednymi z większych w krajach Unii Europejskiej, biorąc pod uwagę osiągane przez przeciętnego Kowalskiego dochody. Miesięczne utrzymanie mieszkania w kraju pochłania około 20 procent naszych zarobków. Sytuacja ta nie zmienia się mimo panującej od jakiegoś czasu deflacji, czytamy na otodom.pl.

Miesięczne koszty utrzymania mieszkania zależą oczywiście od jego wielkości oraz liczby domowników zamieszkujących pod jednym dachem, a także od miasta, w którym mieszkamy. Mieszkanie o średnim metrażu generuje koszty w wysokości około 800 złotych miesięcznie. W tej cenie mieści się czynsz, fundusz remontowy, opłaty za prąd, gaz, wywóz śmieci, rozliczenie za wodę, ogrzewanie. Większe koszty powstają w przypadku domu, nawet niewielkiego. Co prawda odpada czynsz, ale w jego miejsce pojawia się zupełnie inne zużycie energii, wody, gazu, ogrzewania, a także większe koszty podatków od nieruchomości oraz opłat za użytkowanie wieczyste, a nawet wywozu śmieci. Największe koszty generuje ogrzewanie, to około 600 złotych miesięcznie. Ta opłata jest oczywiście uzależniona od rodzaju paliwa grzewczego. Duże wydatki są związane ze zużyciem wody, które latem dodatkowo zwiększają się w związku z pielęgnacją przydomowego ogródka (nawet o połowę wysokości rachunku). Również zużycie energii jest zupełnie inne niż w mieszkaniu. Dodatkowe urządzenia, które możemy zainstalować w domu przyczyniają się do zwiększenia poboru energii, co widać potem na rachunkach za prąd. Dom to także większe wydatki związane z remontami. W bloku sprawę załatwia za nas administrator, w domu musimy zadbać sami o naprawy, co generuje dodatkowy koszt związany z wynajęciem fachowca.

Wysokie koszty utrzymania wpływają oczywiście na sytuację na rynku nieruchomości. Podczas gdy nasze zarobki wciąż nie należą do wysokich, szukamy tanich rozwiązań i oszczędności. Zatem kwestia niskich opłat staje się jedną z ważniejszych podczas podejmowania decyzji w sprawie nabycia nieruchomości, czytamy na otodom.pl.

Dodaj komentarz