Wpływ Ukraińców na polski rynek mieszkaniowy

Dodane dnia 12 lip 2018 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Ceny nieruchomości w Polsce są aktualnie mocno napompowane i doganiają już te sprzed 10 lat, kiedy to po okresie hossy nastąpiło załamanie rynku. Na razie jednak sytuacja ma się całkiem dobrze, między innymi za sprawą Ukraińców, którzy kupują coraz więcej. Czy to zapobiegnie powtórnemu krachowi?

Ukraińcy interesują się zakupem lokali mieszkalnych, jednak nie tylko dla realizacji własnych celów mieszkaniowych, ale także jako sposobem na dobre ulokowanie kapitału. Zwiększone zainteresowanie naszych wschodnich sąsiadów widoczne jest już od kilku lat. W 2016 r. stanowili oni największą spośród cudzoziemców grupę, która nabyła nieruchomości w Polsce. Wyprzedzili dominujących do tamtego czasu Niemców i Brytyjczyków. Ukraińcy stanowią obecnie również jedną z najliczniejszych grup imigrantów przyjeżdżających i osiedlających się w naszym kraju, można więc założyć, że popyt na mieszkania będzie wśród nich stale wzrastał, szczególnie w największych miastach. Takie lokalizacje umożliwiają bowiem zdobycie lepszej edukacji, albo znalezienie lepiej płatnej pracy i doświadczenia zawodowego.

Wśród klientów z Ukrainy wyróżnić można dwa typu kupujących. Pierwszym są osoby w wieku 23-27 lat, poszukujące mieszkań na wynajem. Należą do nich studenci, albo osoby, które przeprowadziły się do Polski w związku z pracą. Drugim typem są osoby, które mieszkanie chcą kupić, mowa tu o osobach najczęściej w wieku powyżej 40 lat.

Do najpopularniejszych lokalizacji należy Warszawa, a także inne duże miasta jak Kraków, Wrocław, czy Poznań. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się Lublin i Łódź, będące ośrodkami akademickimi, do których zjeżdżają głównie osoby zainteresowane wynajmem. Wśród nabywanych nieruchomości najczęstszy wyborem, podobnie jak w przypadku mieszkań kupowanych przez Polaków, są takie o powierzchni 40 – 50 m2. Są to z reguły mieszkania dwupokojowe. Część Ukraińców zainteresowana jest większymi metrażami 60-70 m2 rozłożonymi między trzy pokoje, jednak takich mieszkań sprzedaje się mniej. Zdarzają się także klienci poszukujący nieruchomości z segmentu Premium, ale takie transakcje stanowią zdecydowaną mniejszość.

Część zakupów finalizowana jest przy udziale kredytu hipotecznego. Ukraińcy nie muszą spełniać jakiś specjalnych formalności, aby taki kredyt otrzymać. Wystarczy, że będą posiadaczami karty stałego pobytu albo zgody na pobyt stały, a także potwierdzą źródło swoich dochodów. Jeśli mieszkanie chcą zakupić w strefie przygranicznej, czyli 15 kilometrów od granicy, wówczas muszą dodatkowo uzyskać pozwolenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednak znaczna część transakcji dokonywana jest z gotówkę.

Z uwagi na niestabilną sytuację polityczną i gospodarczą we własnym kraju, Ukraińcy traktują Polskę jako miejsce bezpiecznej lokaty swojego kapitału. W dobie coraz popularniejszego inwestowania w nieruchomości, co wiąże się z mniejszym ryzykiem niż umieszczanie pieniędzy na lokatach i w funduszach inwestycyjnych, decydują się często na zakup mieszkania, które docelowo planują wynajmować. Tego typu inwestycji sprzyja również rosnący popyt na nieruchomości na wynajem. Niektórzy spekulują nawet, że ta grupa uchroni polski rynek przed ewentualnym załamaniem, a to dlatego, że wśród niej zainteresowanie zakupem nieruchomości będzie w najbliższych latach rosło. Ukraińcy zbalansują więc zmniejszony apetyty na mieszkania Polaków, który w niektórych lokalizacjach, gdzie ceny osiągnęły zawrotne wysokości, zaczyna powoli wyhamowywać.

Dodaj komentarz