Wnętrza w stylu skandynawskim

Dodane dnia 7 maj 2015 w kategorii Obrót nieruchomościami, Wiadomości | 0 komentarzy

pokój w stylu skandynawskim

Thanh Luong Phan/bigstockphoto.com

Wybór stylu aranżacji naszego mieszkania czy domu to ważna i trudna decyzja, wywołująca spory i dylematy. Czasem nawet banalna kwestia wyboru firanki może stać się zarzewiem poważnego konfliktu. Oliwy do ognia dokładają jeszcze znajomi, którzy chcą służyć dobrą radą. My sami, wertując liczne strony kolorowych katalogów z dziedziny designu, wpadamy w aranżacyjny chaos. Kierując się gustem innych fundujemy sobie wnętrze , które z naszym wyobrażeniem o idealnie urządzonym mieszkaniu ma niewiele wspólnego. Dlatego decyzja o stylu, w jakim chcemy urządzić nasze cztery kąty powinna być podyktowana wyłącznie naszą wolą, naszym poczuciem estetyki i naszym rozumieniem funkcjonalności mieszkania. Warto przyjrzeć się poszczególnym stylom, które oferuje nam współczesna architektura wnętrz i zgodnie z tym jedynym zacząć urządzać swoje gniazdko.

Ostatnio do naszego poczucia estetyki coraz mocniej przemawia styl skandynawski. I choć Skandynawia kojarzona jest krainą chłodu, to scandi design oferuje nam coś zupełnie przeciwnego – niezwykle ciepłe, przytulne i oryginalne wnętrza. Minimalizm i prostota formy, pastelowe kolory, naturalne materiały oraz przestronne wnętrza czynią ten styl wyjątkowo uniwersalnym, odpowiednim dla każdego.

Styl skandynawski operuje skromną paletą barw. Króluje w niej niepodzielnie biel , którą można pomalować ściany, podłogi i meble. Oprócz śnieżnobiałego koloru, w scandi design dominują kolory: ecru, delikatny błękit oraz odcienie szarości. Ostatnio te spokojne, pastelowe barwy bywają przełamywane mocniejszymi kolorami, np. czerni oraz wzorami. Kolorowe poduszki, narzuty, obicia kanap i foteli, dywany, ramki zdjęć, elementy oświetlenia i inne dodatki dopełniają charakteru całości. Istotnym elementem stylu jest ściana z bielonej cegły, która najlepiej komponuje się z dużymi i przestronnymi pomieszczeniami.

Dominującym materiałem wykorzystywanym w stylu skandynawskim jest drewno. Z tego materiału wykonane są podłogi i meble. Mogą pozostać w swoim naturalnym, najlepiej jasnym odcieniu, ale również można je pomalować na biało i szaro, pokryć matowym lakierem lub olejem. Obowiązkowymi dodatkami są wiklinowe i drewniane kosze, wypełnione drewnem do kominka i przywodzące na myśl ciepło domowego ogniska. Meble w scandi design mają bardzo proste, geometryczne kształty. Na kanapach i fotelach odnajdziemy koce, narzuty, pledy i obicia wykonane z naturalnych materiałów (len, wełna, bawełna). Wszystko razem tworzy niezwykle sielski, domowy i ciepły klimat wnętrza.

Istotnym elementem skandynawskiego designu jest oświetlenie. Uwielbiane przez pokolenie naszych mam i babć firanki i zasłonki nie mają tu wiele do powiedzenia. W ich miejsce pojawiają się rolety, dzięki czemu wnętrze naszego lokum aż kipi od naturalnego światła, co sprawia, że pomieszczenia stają się jasne i przestronne. Jeśli firanki i zasłonki, to tylko białe lub w odcieniach ecru, wykonane z cienkiego tworzywa tak, by nie zatrzymywały promieni słonecznych, wpadających do naszego mieszkania. Sztuczne oświetlenie to przede wszystkim prostota formy. Klosze lamp najczęściej są wykonane z surowych materiałów, tj. ze stali lub metalu. Tu również dominują nieskomplikowane kształty. Liczne lampki, latarenki oraz świeczki dodają magii całemu wnętrzu.

Scandi design, choć prosty w formie, kolorze i materiale, chętnie sięga po kolorowe i designerskie dodatki. Duże poduszki i narzuty, wykonane z naturalnych tkanin, w różnych kolorach i wzorach można znaleźć w niemal każdym kącie domu. Pozostałe akcesoria, m.in. wazony, ramki do zdjęć, świeczniki i inne bibeloty mają zazwyczaj nietypową formę i swą bogatą paletą barw tworzą idealne odbicie dla jasnego, pastelowego wnętrza. Styl skandynawski zdobi ściany bardzo minimalistycznym obrazami, umieszonymi za szkłem antyramy. Są to biało-czarne grafiki lub cytaty, których zapis został wykonany zgodnie ze sztuką dawnej kaligrafii.

Prostota formy, minimalizm, klasa i wysoka funkcjonalność pomieszczenia – tak w skrócie można podsumować ofertę stylu skandynawskiego. Polacy coraz odważniej sięgają po scandi design, doceniając jego bajkowy i przytulny klimat. Coraz częściej jego wpływy można odnaleźć w nieruchomościach typowo usługowych, m.in. różnego rodzaju restauracjach, lokalach, hotelach itp., które czerpiąc z jego niezwykłego uroku sprawiają, że czujemy się jak we własnym domu.

Dodaj komentarz