Tanie mieszkania za granicą

Dodane dnia 21 Sie 2018 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 1 komentarz

Od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej, podróżowanie do krajów członkowskich stało się o wiele łatwiejsze, a przez to popularniejsze. Brak granic powoduje, że państwa UE wybieramy na urlop równie często, co wakacje w kraju. Z tego powodu coraz więcej osób rozważa zakup nieruchomości za granicą, aby mieć tam bazę wypadową. Obecnie jest to na wyciągniecie ręki, szczególnie, że ceny w niektórych krajach są naprawdę atrakcyjne.

Nieruchomość za granicą, jeśli położona jest w atrakcyjnym miejscu, to nie tylko miejsce na udane wakacje, ale również dobra forma zainwestowania kapitału. Wynajmowanie domu lub mieszkania może bowiem przynosić jego właścicielowi niemałe zyski, które w przypadku zakupu na kredyt mogą być przeznaczane na spłatę zobowiązania wobec banku.

Spadek cen nieruchomości jest bardzo często związany z wewnętrznym kryzysem, z jakim dany kraj się boryka. Taka sytuacja miała miejsce w Hiszpanii i Grecji. Nieruchomości traciły tam wartość nawet o kilkadziesiąt procent w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Ich właściciele nie mogli bowiem poradzić sobie z drastycznym wzrostem rat kredytów i zmuszeni były swoje nieruchomości sprzedawać, często w okazyjnej cenie, ponieważ zależało im na czasie. Część nieruchomości została również zajęta przez banki, które następnie domy i mieszkanie te odsprzedawały.

Lokalizacja taka jest dobrym wyborem na zakup z uwagi na to, że kraje takie jak Hiszpania czy Grecja cieszą się powodzeniem wśród turystów przez niemal przez cały rok. Z punktu widzenia inwestora jest to bardzo ważna informacja, ponieważ im mniej pustostanów, czyli okresów, kiedy mieszkanie lub dom stoi puste, tym większy zysk z inwestycji.

W tych krajach nieruchomości można kupić w zaskakująco niskich cenach, jednak jest to wynikiem niekorzystnej sytuacji gospodarczej w kraju. Grecja i Hiszpania są przykładami niestandardowymi, więc dla uznania, że jakieś mieszkanie jest tanie można przyjąć, że powinno być tańsze od nieruchomości w Polsce.

Mieszkania w korzystniejszej cenie możemy więc znaleźć w Portugalii, gdzie dodatkowo podaż jest bardzo wysoka. Jest to kolejny kraj cieszący się coraz większą popularnością wśród polskich turystów, dlatego niektórzy rozważają zakup właśnie w tym miejscu. Z Polski można tam dolecieć bezpośrednio, co również jest argumentem przemawiającym za wyborem Portugalii na zakup nieruchomości sezonowej. Innym krajem, gdzie ceny metra kwadratowego są atrakcyjniejsze niż w kraju nad Wisłą są Węgry.

Jeden komentarz

  1. najpierw kupić wielki dom tanio gdzies w Hiszpanii, a potem nie mieć tam z czego żyć. Te chałupy kosztują grosze, bo nie ma ich z czego utrzymać

Dodaj komentarz