Tak możesz zaoszczędzić przy zakupie mieszkania

Dodane dnia 16 cze 2021 w kategorii Porady | 0 komentarzy

polska waluta

Zakup mieszkania wiąże się zazwyczaj z dużą inwestycją. Oprócz wartości samej nieruchomości, koszty zakupu podwyższają opłaty bankowe, notarialne czy związane z pośrednictwem. Istnieją jednak sposoby, aby je zredukować, a tym samym obniżyć całą kwotę transakcji.

Obniżenie kosztu kredytu hipotecznego

Do najczęstszego sposobu finansowania zakupu mieszkania w Polsce należy nadal kredyt hipoteczny. Mimo że pożyczka wiąże się z dodatkowymi kosztami, obecnie zaciągnięcie kredytu traktowane jest jako opłacalny ruch. Wszystko to dzięki niskim stopom procentowym.

Nadal liczyć należy się z opłatami za wycenę nieruchomości, prowizję oraz marżę banku. Warto wiedzieć, że wspomniane składowe kredytów hipotecznych są negocjowalne.

Sposób na tańszy zakup nieruchomości z kredytem hipotecznym to także wniesienie wysokiego wkładu własnego. W przypadku gdy nie jest to możliwe, zdecydować można się na kredytowanie prowizji.

System finansowania zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego

Przy zakupie na kredyt mieszkania z rynku pierwotnego możliwe jest także skorzystanie z systemu 10/90 lub 20/80, co oznacza stosunek wpłat, jaki musimy dokonać przy zakupie nieruchomości na poszczególnych etapach. Mniejszą część, 10 lub 20 procent wartości mieszkania, wpłacamy przy podpisaniu umowy. Resztę uiścić należy dopiero po zakończeniu inwestycji, dzięki czemu kredyt podzielić możemy na dwie transze, które często podlegają odmiennemu oprocentowaniu – w przypadku pierwszej skorzystać można często z lepszych warunków. Dodatkowo mniejsza będzie również kwota odsetek, ponieważ później zostanie zaciągnięty kredyt. Odłożenie w czasie pożyczki daje również możliwość zebrania większej ilości gotówki na spłatę rat.

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego nie jest konieczne również odprowadzanie podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 procent transakcji i pobierany jest w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego.

Obniżka opłat notarialnych

Niezależnie od rodzaju nieruchomości, z rynku pierwotnego lub wtórnego, cenę zakupu podwyższają również opłaty notarialne.
Warto wiedzieć, że maksymalna opłata za przeniesienia prawa własności do nieruchomości u notariusza jest ustalana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jednak różnić może się w zależności od rejenta. Warto poświęcić zatem czas na poszukiwanie usług notarialnych w korzystniejszej cenie lub zdecydować się na negocjacje z notariuszem.

Koszty notarialne zmniejszyć można także, rezygnując z poświadczenia u notariusza umowy przedwstępnej sprzedaży. Nie można zapomnieć jednak, że umowa w formie aktu notarialnego zapewnia kupującym większą ochronę.

Opłaty za usługi pośrednika

Zakup mieszkania z pomocą pośrednika wiąże się z wieloma korzyściami. Jednocześnie liczyć należy się także z opłatą, wynoszącą zazwyczaj 2-3 procent wartości transakcji. Oszczędności w tym aspekcie szukać można, rezygnując całkowicie z usług biura nieruchomości lub negocjując stawkę. Warto wiedzieć, że niektórzy pośrednicy przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego prowizję pobierają jedynie od sprzedającego.

Dodaj komentarz