Spółdzielnie budują coraz mniej

Dodane dnia 14 lut 2020 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Rynek mieszkaniowy został niemal całkowicie zdominowany zarówno przez deweloperów, którzy inwestują w budowę nowych nieruchomości, jak i przez osoby fizyczne, które sprzedają mieszkania na rynku pierwotnym. Niewiele osób ma jednak świadomość, że na rynku nieruchomości, póki co, liczy się jeszcze inny podmiot – spółdzielnie.

Sprzedaż mieszkań przez gminy i spółdzielnie

Rynek mieszkań oferowanych przez gminy i spółdzielnie jest często lekceważony przez ekspertów z branży. Fakt ten zauważył m.in. portal “Rynek Pierwotny”. Jego analitycy sprawdzili, ile mieszkań w latach 2016-2018 sprzedały takie instytucje jak gminy i spółdzielnie. Dane na ten temat są dostępne m.in. w bazie danych Głównego Urzędu statystycznego. Według danych GUS w 2016 roku spółdzielnie mieszkaniowe sprzedały aż 79 913 mieszkań, co dawało im 58,9 udziału w rynku. Pozostałe dane udostępnione przez GUS w 2016 roku wyglądają następująco:

  • gminy – 20 466 sprzedanych mieszkań, 15,1 procentowego udziału;
  • zakłady pracy – 4 037 mieszkań, 3 proc. wszystkich sprzedanych lokali;
  • Skarb Państwa – 1 865 mieszkań, 1,4 proc. wszystkich transakcji;
  • inne podmioty – 29 282 mieszkań, co daje wynik 21,6 proc.

 

Spółdzielnie budują coraz mniej mieszkań

Z informacji opublikowanych przez GUS wynika, iż instytucje inne niż firmy deweloperskie i osoby fizyczne sprzedały łącznie 133 997 mieszkań, w tym:

  • spółdzielnie mieszkaniowe sprzedały 50 686 lokali, co daje im 37,8 proc. udziału w rynku nieruchomości innych instytucji niż deweloperzy i osoby fizyczne;
  • gminy znalazły się na drugim miejscu w podium, bowiem sprzedały aż 34 794 lokali, co daje im 26 proc. udział w rynku;
  • zakłady pracy – może się okazać dla niektórych niespodzianką, ale zakłady pracy mocno inwestują w nieruchomości. Przez dwa lata sprzedały 6 626, co daje im wynik 4,9 proc udziału w rynku;
  • Skarb Państwa sprzedał 1 159 lokali, czyli 0,9 proc. sprzedanych mieszkań przez instytucje inne niż deweloperzy i osoby fizyczne;
  • towarzystwa budownictwa społecznego sprzedały 336 lokali, czyli 0,3 proc.;
  • inne podmioty – 40 396 lokali, które stanowią 30,1 proc. udziału w rynku.

 

W przypadku spółdzielni mieszkaniowych widoczny jest znaczny spadek sprzedaży, bo aż o 29 227 mieszkań. Nie są jednak znane szczegółów spadku inwestycji przez spółdzielnie w rynek nieruchomości. Wzrostu inwestycji względem 2016 roku można jedynie zauważyć w gminach oraz zakładach pracy.

Które instytucje inwestują najwięcej?

Z powyższych statystyk wynika, że w przypadku inwestycji w nieruchomości, to wśród instytucji od kilku lat dominują głównie gminy oraz spółdzielnie. Spory udział mają jednak inne podmioty, które względem 2016 podwoiły ilość sprzedanych mieszkań. Do takich instytucji zaliczane są fundacje oraz przedsiębiorstwa, które nie działają w branży nieruchomości. Wzrost sprzedaży mieszkań wśród tych podmiotów oraz spadek wśród spółdzielni sprawia, że mogą oni wkrótce wyprzedzić spółdzielnie pod kątem ilości sprzedanych mieszkań na rynku nieruchomości.

Źródło: strefabiznesu.pl

Tagi:

Dodaj komentarz