Spadek na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie

Dodane dnia 16 sty 2015 w kategorii Nieruchomości komercyjne, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

Warszawa

Na warszawskim rynku nieruchomości spadają ceny za wynajem powierzchni biurowych. Jak czytamy na property news.pl, obecnie w stolicy trwa budowa 640 tysięcy mkw. nowych lokali biurowych, a ponadto 60 tys. mkw. jest na etapie prac remontowych. Chodzi tu o budynki około trzydziestoletnie, które wymagają odświeżenia. Większa w stosunku do popytu podaż sprawia, że ewentualni najemcy stawiają deweloperom coraz większe wymagania. To z kolei zmusza deweloperów do obniżania kwot za najem i oferowania dodatkowych atrakcji.

Jak podaje biznes.onet.pl, w Warszawie za wynajem nowoczesnej powierzchni biurowej trzeba zapłacić ok. 17-25 euro miesięcznie za metr kwadratowy.

Na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie trwa więc w najlepsze walka o klienta. Nienadążający za podażą popyt sprawia, że coraz większa liczba powierzchni biurowych w stolicy to pustostany. Według ekspertów cytowanych na propertynews.pl, jest ich obecnie około 14 procent, a według prognoz specjalistów ta liczba może w bieżącym roku sięgnąć nawet 20 procent.

Te czynniki otwierają potencjalnym najemcom drogę do skutecznego wynegocjowania korzystnych dla siebie warunków. W grę wchodzi nie tylko tańszy czynsz, ale również opłaty za prąd, serwis sprzątający, ochronę, okres bezczynszowy itp. Najemcy coraz częściej rezygnują z posiadania własnych sal konferencyjnych i innych tego typu udogodnień, by wynająć je tylko w przypadku konieczności i chcąc w ten sposób obniżyć koszty utrzymania biura. Coraz popularniejszy robi się wynajem tzw. open space i hot-desks (rotacyjnych miejsc pracy), czytamy na ekonomia.rp.pl.

Dobrym rozwiązaniem jest również relokacja siedziby biura do innego budynku, bo jak podaje ekonomia.rp.pl, „Deweloper budujący biurowiec jest w stanie zaoferować pierwszemu dużemu najemcy bardzo dobre warunki”.

Również przeniesienie biura do obiektu starszego powoduje znaczny spadek kosztów. Cena wynajmu takiej powierzchni jest mniejsza, a obiekty w miarę możliwości są modernizowane i dostosowywane do nowoczesnych standardów.

Spadek na warszawskim rynku nieruchomości biurowych spowodował, że deweloperzy coraz bardziej interesują się inwestowaniem na mniejszych rynkach regionalnych. Jak czytamy na property.news.pl, „… rynki regionalne wygenerowały blisko 8-proc. wzrost. To pokazuje większą aktywność miast regionalnych”.

Obecnie w Warszawie opłaca się inwestować w nieruchomości przeznaczone pod logistykę i powierzchnie magazynowe. Niezmiennie utrzymuj się popyt na nieruchomości mieszkaniowe.

Dodaj komentarz