Rynek pierwotny – coraz mniejsze mieszkania

Dodane dnia 13 kwi 2017 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

budowa

pressmaster/bigstockphoto.com

Rynek mieszkaniowy w Polsce ma się całkiem nieźle – dużo się buduje i dużo się sprzedaje. Coraz większa liczba transakcji dokonywana jest przy udziale gotówki, ale jednocześnie kupowane mieszkania są coraz mniejsze. W ciągu ostatnich lat mieszkania deweloperskie zmniejszyły się o około 7 metrów.

Coraz mniejsze mieszkania

Najlepszym źródłem informacji o wielkości budowanych nieruchomości są pozwolenia na budowę wydawane deweloperom. Dane Głównego Urzędu Statystycznego na ten temat doskonale obrazują trendy wśród kupujących. Pod uwagę wzięto budynki, w których znajdują się nie mniej niż trzy lokale mieszkalne, aby wykluczyć z tego zestawienia domy jednorodzinne, które znacznie podniosłyby średnią. Decyzje administracyjne wydane w 2016 roku pokazują, że przeciętne mieszkanie deweloperskie miało powierzchnię 56,9 m2, czyli o 7,7 m2 mniej w porównaniu do roku 2010, kiedy powierzchnia ta wynosiła średnio 64,6 m2.

Powierzchnia niemal ośmiu metrów może być równa niewielkiemu pokojowi. Jednak wśród kupujących preferencje co do liczby pokoi nie zmieniają się od lat, i nadal bardzo popularne są lokale dwupokojowe. Zwiększyło się jednak zainteresowanie mieszkaniami, które taką ilość pomieszczeń oferują na mniejszym metrażu.

Tendencję tą najwyraźniej widać w Warszawie i innych dużych miastach. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są przede wszystkim ceny nieruchomości. Rezygnacja z 8 metrów może bowiem przynieść oszczędności nawet do 80 tysięcy złotych. Nie bez znaczenia jest tu również fakt, że wielu kupujących nie chce posiłkować się kredytem, a zakup finansuje z własnej kieszeni. A mowa tu o niemal połowie transakcji na rynku.

Mieszkania pod wynajem

Dodatkowo coraz popularniejsze jest inwestowanie w mieszkania, które później przeznacza się na wynajem. Zakup mniejszej nieruchomości, ze względu na niższą cenę, może okazać się po prostu bardziej opłacalny. Oferta wynajmu tego typu mieszkania może być kierowana do jednej z większych grup potencjalnych najemców, którą stanowią młode, pracujące osoby, małe rodziny oraz bezdzietne pary. Większa atrakcyjność na rynku powoduje mniejszą liczbę pustostanów, a tym samym przekłada się na wyższy i szybszy zwrot z inwestycji.

W niektórych dzielnicach, np. krakowskiej inwestycji 5 Dzielnica, ponad połowę ofert mieszkań stanowią mieszkania jedno i dwupokojowe. Budynki powstające w centrach lub innych prestiżowych lokalizacjach często oferują mniejsze lokale, co pozwala deweloperom sprzedać więcej mieszkań na ograniczonej powierzchni gruntu. Wybór lokalizacji jest kwestią kluczową przy zakupie, dlatego jeśli mieszkanie jest położone w centrum, lub w zasięgi pieszym od niego, w dzielnicy dobrze skomunikowanej i atrakcyjnej z jakiegoś innego powodu, zainteresowanie kupujących mieszkaniami jest większe.

Tagi:

Dodaj komentarz