Ruszył nabór na dodatkowe środki z MdM

Dodane dnia 9 sie 2017 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

millenialsi na rynku nieruchomości

YakobchukOlena/bigstockphoto.com

Zakup mieszkania to spore wyzwanie finansowe dla każdego człowieka. Pomocne w realizacji marzenia o własnym mieszkaniu może okazać się dofinansowanie, które można uzyskać składając wniosek w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Obecnie od 8 sierpnia ruszył nowy nabór przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego potrzebnego na zakup mieszkania. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało, że nowelizacja ustawy pozwala na wykorzystanie kwoty 68 mln złotych na dofinansowanie zakupu mieszkań. Pieniądze te rozeszły się jednak w zastraszająco szybkim tempie.

 

Warunki niezbędne do uzyskania dofinansowania

Warunki, które muszą być spełnione, to między innymi odpowiedni wiek. Wiek, który musi być spełniony to maksymalnie 35 lat. W przypadku małżeństw pod uwagę brany jest wiek młodszego małżonka. Wnioski mogą być również składane przez osoby samotne, będące w związkach nieformalnych i małżeństwa. Dofinansowanie jest udzielane w przypadku, gdy umowa kupna mieszkania została podpisana przed datą zawarcia związku małżeńskiego i również wtedy, gdy podpisał ją były współmałżonek lub małżonek osoby, które samotnie wychowuje dziecko. Warunkiem bardzo ważnym jest to, że składający wniosek nie może być współwłaścicielem lub właścicielem mieszkania na chwilę składania wniosku i również w przeszłości. Osoba, która posiada spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania musi się go zrzec w okresie 6 miesięcy od dnia podpisania umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego. W przypadku najmu najemca jest zobowiązany rozwiązać umowę oraz opróżnić lokal w okresie 6 miesięcy od dnia podpisania umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego. Należy pamiętać, że dofinansowanie jest przyznawane na zakup mieszkania czy domu z rynku pierwotnego lub wtórnego oraz na budowę domu jednorodzinnego. Dofinansowanie jest udzielane wtedy, gdy kredyt hipoteczny jest zawarty w walucie polskiej i wartość kredytu wynosi przynajmniej 50% ceny mieszkania. Umowa kredytu hipotecznego musi być zawarta na okres co najmniej 15 lat. W przypadku braku zdolności kredytowej osoby wnioskującej o dofinansowanie umowę kredytu mogą zawrzeć następujące osoby: rodzice, mąż, żona, ojczym, macocha czy teściowie. Obecnie zasady przyznawania dofinansowania nie określają limitu zarobków, które należy spełnić, aby otrzymać środki.

 

Warunki dofinansowania w ramach programu Mieszkania dla Młodych

Wysokość dofinansowania jest określona w następujący sposób:

  • 10% dofinansowania dla osób, które nie są w związku małżeńskim oraz małżeństw bez dzieci,
  • 15% dofinansowania dla osób oraz małżeństw, które wychowują jedno dziecko,
  • 20% dofinansowania dla osób oraz małżeństw, które wychowują dwoje dzieci,
  • 30% dofinansowania dla osób oraz małżeństw, które wychowują co najmniej troje dzieci.

 

Należy pamiętać o tym, że w ramach programu Mieszkanie dla Młodych przysługuje jeden raz dofinansowanie w wysokości 5% na spłatę kredytu w przypadku urodzenia lub przysposobienia trzecia lub kolejnego dziecka w okresie 5 lat od dnia zakupu lokalu mieszkalnego. W celu otrzymania dofinansowania należy w ciągu 6 miesięcy od urodzenia lub przysposobienia dziecka złożyć wniosek. Osoby wychowujące troje dzieci, które są małoletnie, uczą się i mają nie więcej niż 25 lat oraz pobierają zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną są zwolnione z limitu wieku.

 

Warunki dotyczące mieszkania

Powierzchnia mieszkania powinna mieć do 75 metrów kwadratowych, dom jednorodzinny powinien mieć do 100 metrów kwadratowych. W przypadku gdy rodzina posiada co najmniej troje dzieci powierzchnia mieszkania powinna wynosić do 85 metrów kwadratowych, a dom do 110 metrów kwadratowych.

 

Warunki dotyczące zakupu i budowy domu

Dofinansowanie ma postać zwrotu podatku VAT poniesionego na materiały budowlane. Ubiegać się można w przypadku gdy wydatki związane były z budową jednorodzinnego domu lub nadbudową, przebudową budynku niemieszkalnego, a pozwolenie na budowę zostało wydane po 1 stycznia 2014 r. Powierzchnia powinna wynosić do 100 metrów kwadratowych lub do 110 metrów kwadratowych w przypadku gdy w rodzinie wychowuje się co najmniej trójka dzieci. Właścicielem domu powinna być osoba, która nie ukończyła 36 lat w roku wydania pozwolenia oraz nie posiada spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu mieszkalnego. Osoba też nie może być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, który obejmuje co najmniej jeden lokal mieszkalny. Należy pamiętać, że zwrot jest przyznawany na podstawie faktur, które zostały wystawione od dnia wydania pozwolenia na budowę.

Jak nie stracić dofinansowania?

Dofinansowanie, które zostanie przyznane może zostać odebrane. Dofinansowanie może zostać odebrane jeżeli zostanie nastąpi:

  • sprzedaż lub zrzeczenie się współwłasności nieruchomości w okresie 5 lat,
  • wynajem, podwynajem lub użyczenie nieruchomości przed upływem okresu 5 lat od dnia zakupu,
  • odstąpienie przez jedną ze stron od zakupu nieruchomości czy budowy domu,
  • nabycie prawa własności do lokalu mieszkalnego innego przed upływem okresu 5 lat,
  • zmiana przeznaczenia mieszkania w okresie 5 lat od dnia zakupu mieszkania,
  • spłata kredytu przed upływem okresu 5 lat,
  • wyłudzenie kredytu hipotecznego.
Tagi: ,

Dodaj komentarz