Rośnie popularność platform parkingowych

Dodane dnia 2 kwi 2015 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

parking

sonyho/bigstockphoto.com

Jak informuje serwis biztok.pl, największą obecnie popularnością wśród klientów cieszą się małe mieszkania o powierzchni od 30 do 50 metrów kwadratowych. Deweloperzy szybko dostrzegli ten trend i chętnie inwestują w obiekty z dużą liczbą małych mieszkań. Powód jest prosty- chodzi oczywiście o zysk. Cena za metr kwadratowy w małym mieszkaniu jest znacznie wyższa niż w większym lokalu. 

Choć małe mieszkania są tak intensywnie budowane przez deweloperów, to należy wziąć pod uwagę fakt, że im więcej mieszkań w danym obiekcie budowlanym, tym większa liczba obowiązkowych miejsc parkingowych, którą narzucają urzędy zajmujące się tworzeniem planu zagospodarowania przestrzennego. Na każde mieszkanie o powierzchni do 60 m.kw. przypada 1 miejsce parkingowe. Ten wymóg nakłada na dewelopera konieczność poszukiwania nowych rozwiązań projektowych. I tak coraz większą popularnością cieszą się platformy parkingowe, czyli system tzw. parkowania zależnego. Platforma parkingowa składa się z dwóch poziomów. Samochód, który wjedzie na spuszczoną do dołu platformę, zostanie podniesiony do góry, dzięki czemu automatycznie pojawi się miejsce parkingowe dla drugiego samochodu. Platformy zależne są stosunkowo tanie, a na pewno ich cena jest znacznie mniejsza niż w przypadku budowania dwupoziomowych podziemnych garaży. Jednak platformy parkingowe stwarzają kilka problemów użytkowych, bo samochód zajmujący górny poziom może wyjechać z platformy tylko wtedy, gdy dolny poziom jest pusty. To znaczne utrudnienie, bo stwarza konieczność wcześniejszego ustalenia planu wjazdów i wyjazdów.

Jednak na korzyść takiego rozwiązania przemawia niższa cena budowy i ewentualnego wykupienia tego typu miejsca parkingowego. Ponadto platformy parkingowe to gwarancja maksymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni parkingowej. Jak informuje biztok.pl, platformy parkingowe są coraz częściej umieszczane w projektach polskich obiektów budowlanych, głównie w nowoczesnych, ale także w starszych, przechodzących modernizację.

Tagi:

Dodaj komentarz