Rada mieszkalnictwa – zadania

Dodane dnia 12 lut 2018 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Premier Mateusz Morawiecki powołał Radę Mieszkalnictwa. Będzie ona czuwać nad rządowym Programem Mieszkanie Plus.

Skład Rady Mieszkalnictwa

W skład rady wchodzi sześciu ministrów: minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. W jej składzie jest także Premier Morawiecki oraz prezes Rządowego Centrum Legislacji i prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz, który jest członkiem rady i jednocześnie koordynatorem jej pracy. Przewodniczącym rady jest Premier. [stan na luty 2018]

Zadania Rady Mieszkalnictwa

Głównymi zadaniami rady są “opracowywanie mechanizmów współpracy organów administracji rządowej i jednostek organizacyjnych im podległych” oraz “monitorowanie przebiegu działań służących realizacji polityki mieszkaniowej Rady Ministrów”. Rada ma na celu także inicjowanie i koordynowanie i monitorowanie prac analitycznych, koncepcyjnych, a także wdrażanie nowych pomysłów zgodnie z polityką mieszkaniowej Rady Ministrów. Zadaniem Rady jest także “przyspieszenie procedur administracyjnych, związanych z realizacją inwestycji mieszkaniowych, zwiększenie podaży gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, a w rezultacie zwiększenia podaży mieszkań”. Rada zajmie się również Ma ona również działaniami służącymi “obniżeniu kosztów inwestycji mieszkaniowych, a w rezultacie obniżeniu cen mieszkań”. Ma stać na straży obywateli i pilnować, by “pomoc państwa docierała do najbardziej potrzebujących”.

Zgodnie z rozporządzeniem udział “w pracach Rady jest nieodpłatny”. Obsługę organizacyjną oraz kancelaryjno-biurową prac Rady Mieszkalnictwa zapewniać będzie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Pierwsze posiedzenie odbyło się 30 stycznia 2018 roku.

Na pierwszym posiedzeniu podano, że zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej, nadzór nad obszarem budownictwa zostanie powierzony Ministerstwu Inwestycji i Rozwoju. Ustalono, że ministerstwo to sprawować ma także nadzór nad Krajowym Zasobem Nieruchomości do czasu jego przejęcia przez KPRM. W komunikacie z posiedzenia podano, że “Forma prawna Krajowego Zasobu Nieruchomości zostanie dostosowana do aktualnych celów programu Mieszkanie+. Trzonem programu pozostaną inwestycje mieszkaniowe realizowane przez BGK Nieruchomości S.A. Spółka ta ma aktualnie w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, z czego ponad 2 tys. mieszkań jest już w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 3 mld zł. Inwestycje są realizowane m.in. w oparciu o projekty modelowego domu wielorodzinnego, nagrodzone w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-urbanistycznym”.

Tagi: ,

Dodaj komentarz