Program Mieszkanie Plus – w jaki sposób rząd chce kontrolować ceny?

Dodane dnia 13 paź 2017 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

1599686sv/bigstockphoto.com

Zgodnie z planami rządu, operatorzy, którzy będą zarządzać mieszkaniami wybudowanymi w ramach Mieszkanie Plus będą zobowiązani do utrzymywania czynszów na poziomie, jaki zostanie określony w ostatecznym rozporządzeniu. Mieszkania mają być tanie, a nieuczciwym operatorom mogą grozić nawet milionowe kary za nieprzestrzeganie wytycznych. Mają one zniechęcić nieuczciwych operatorów, by nie próbowali wzbogacać się na wybudowanych mieszkaniach. Założono, że nie będzie możliwości podniesienia ustalonego czynszu nawet o grosz.

Przepisy wprowadzone do ustawy mają zapobiec podnoszeniu czynszów dla najemców, którzy skorzystali z mieszkań wybudowanych przez Krajowy Zasób Nieruchomości. Weryfikacji, czy przestrzegane są ustalone stawki będą dokonywać urzędnicy KZN. W przypadku nałożenia kary przez urzędników i nie uiszczenia jej przez operatora, KZN będzie miał prawo do odebrania budynku operatorowi wraz z gruntem. KZN będzie miał za zadanie chronić praw najemców lokali.

Program ma służyć i pomagać w pierwszej kolejności ludziom. Szczególnie tym, których nie stać na wynajęcie mieszkania na lokalnym rynku. Mieszkania będą wynajmowane w opcji zwykłego najmu oraz najmu z opcją dojścia do własności.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości weszła w życie z dniem 11 września 2017 roku. Na jej mocy powstanie lista gruntów, na których powstać mają mieszkania z programu Mieszkanie Plus. Mieszkania mają trafić w pierwszej kolejności do rodzin wielodzietnych. Kryteria wyboru będzie ustalał KZN. W zależności od lokalizacji mieszkań, potrzeb mieszkańców gminy tworzony będzie profil nabywcy lokalu. Pierwszeństwo mają zyskać jednak osoby, które zostały poszkodowane przez żywioły oraz te, które zostały wywłaszczone z nieruchomości na cele publiczne. Ostateczną decyzję o przydziale mieszkania w Programie Mieszkanie Plus podejmować będą jednostki zarządzające danym obiektem oraz samorządy.

Z końcem września projekt rozporządzenia, który określa stawki za czynsz został skierowany do publicznych konsultacji. Według zapisów projektu dla mieszkania o powierzchni około 50 mkw szacunkowe wysokości opłat dla różnych województw wynoszą przykładowo: woj. mazowieckie 42 zł/mkw, woj. Małopolskie 38 zł/mkw, woj. Śląskie i dolnośląskie 33 zł/mkw, woj. Podlaskie 27 zł/mkw, woj. Kujawsko-pomorskie 23 zł/mkw. Najwięcej zapłacą za takie mieszkanie więc mieszkańcy stolicy i okolic, cena najmu wyniesie, bowiem około 2000 zł, najtaniej mieszkańcy północy około 1200 zł.

Pierwsze nieruchomości mają powstać na gruntach skarbu państwa już w 2019 roku. W planie są nie tylko mieszkania, ale także osiedla domków jednorodzinnych.

Tagi: ,

Dodaj komentarz