Prawo w nieruchomościach – co się zmieni w 2021?

Dodane dnia 8 Lut 2021 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Rok 2021 będzie rewolucyjny dla rynku mieszkaniowego. W życie wejdą bowiem nowe regulacje, które mają usprawnić jego funkcjonowanie, a także ułatwić rozwój tego segmentu.

Już w pierwszych tygodniach roku mają się pojawić regulacje będące kolejnym krokiem do wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Głównym celem planowanych zmian jest zwiększenie funkcjonowania tego sektora gospodarki. Rząd chce powołać Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa z budżetem 1,5 mld zł, a jego celem będzie wsparcie gminnego budownictwa społecznego. O dofinansowanie będą mogły się ubiegać spółki gminne działające w ramach społecznych inicjatyw mieszkaniowych. Wysokość pomocy może wynieść do 35 % wartości realizowanego przedsięwzięcia.

Podniesione zostanie bezzwrotne dofinansowanie dla inwestycji z zakresu budownictwa komunalnego dla gmin z Funduszu Dopłat BGK z 20 % na 35 %. Środki będzie można przeznaczyć na inwestycje realizowane na podstawie umowy z TBS, a będą one wypłacone podczas realizacji przedsięwzięcia, a nie po jego zakończeniu. Zwiększą się także dodatki mieszkaniowe wypłacane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 do 1,5 tys. zł miesięcznie. Będzie je można pobierać przez sześć miesięcy.

Innymi zmianami dotyczącymi tzw. pakietu mieszkaniowego, jakie mają wejść w życie w tym roku są:

  • powołanie społecznych agencji najmu,
  • wprowadzenie ulgi na zagospodarowanie,
  • regulacja kooperatyw mieszkaniowych,
  • wprowadzenie ustawy „lokal za grunt”.

Ten ostatni pomysł będzie polegał na możliwości oddania przez gminę swoich gruntów pod budownictwo mieszkaniowe inwestorom, w zamian za część wybudowanych na nich lokali.

Zaktualizowane zostanie również rozporządzenie ustanawiające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dokument ten jest co roku dostosowywany do norm wynikających z dyrektywy Parlamentu Europejskiego, dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z jej założeniami docelowo wszystkie nowo powstające domy mają charakteryzować się zerowym zużyciem energii. W praktyce oznacza to, że każde pozwolenie na budowę wydane na podstawie wniosku złożonego po 1 stycznia 2021 roku będzie musiało sprostać nowym normom w zakresie między innymi współczynnika przenikania ciepła.

Z nowym rokiem zaczęły również obowiązywać nowe zasady dotyczące opodatkowania najmu nieruchomości. Odtąd zarówno osoby prywatnie wynajmujące nieruchomości jak i ci, którzy robią to w ramach działalności gospodarczej mogą rozliczać się na zasadzie ryczałtu. Do tej pory możliwe to było wyłącznie w przypadku najmu prywatnego.

Od stycznia zwiększyły się również stawki podatku od nieruchomości. Wyniosą one 0,85 zł dla osób fizycznych i 24,84 zł dla przedsiębiorców.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz