Odbiór techniczny mieszkania

Dodane dnia 20 lut 2017 w kategorii Porady | 0 komentarzy

odbiór techniczny mieszkania

auremar/bigstockphoto.com

Odbiór mieszkania jest bardzo ważny, gdyż na tym etapie możemy jeszcze wychwycić ewentualne problemy techniczne i usterki, jakie mogą być w nowo zakupionym lokalu. Ważne jest, abyśmy podczas technicznego odbioru wiedzieli, na co należy zwrócić szczególną uwagę i zapoznali się wcześniej z normami o wymaganiach i badaniach niezbędnych przy odbiorze. Na dzień odbioru technicznego możemy zabrać z sobą do oględzin doświadczonego inspektora nadzoru budowlanego albo kogoś z firmy, która będzie zajmować się wykończeniem naszego lokalu. Jeśli nikogo takiego nie mamy, nie trzeba się załamywać, każdy może przygotować się na odbiór mieszkania, nawet, jeśli nie jest fachowcem i nie ma możliwości takiego z sobą zabrać. Warto wtedy uzbroić się w narzędzia, które pomogą w ocenie stanu mieszkania, należy zabrać z sobą miarkę, kątownik i poziomicę – przyda się przy weryfikacji ścian i podłogi.

Na odbiór mieszkania zawsze umawiamy się w ciągu dnia, gdy jest jasno, ponieważ wtedy najłatwiej zauważyć wszelkie ewentualne nierówności czy usterki. Odbiór zawsze musi się odbyć w obecności właściciela lokalu, sporządza się wtedy właściwy protokół zdawczo-odbiorczy, na którym należy wskazać wszystkie ewentualne niedociągnięcia. Warto mieć przy sobie takie dokumenty jak umowa kupna, projekt mieszkania oraz schematy instalacji, które miały zostać wykonane w mieszkaniu. Należy przyjrzeć się dokładnie każdemu elementowi lokalu, takim jak piwnica czy garaż.

Najważniejszym i podstawowym elementem jest pomiar mieszkania, czy zgadza się z projektem i zapisami w umowie, kolejną ważną rzeczą jest sposób, w jaki zostały wykonane ściany, posadzki, okna, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, wentylacja, rozprowadzenie mediów wraz ze sprawdzeniem, jakości, klasy czy producenta materiałów, jakie zostały użyte do budowy zgodnie z umową. Jeśli którykolwiek z zapisów w umowie różni się od tego, co zastaliśmy w mieszkaniu, odnotowywane jest to w protokole, gdyż to pozwala nam na zgłoszenie do dewelopera wszelkich zastrzeżeń jeszcze przed ostatecznym odbiorem mieszkania. Szczegółowe obejrzenie lokalu jeszcze przed ostatecznym odbiorem i skrupulatne wypełnienie protokołu leży w naszym interesie, gdyż przy jakichkolwiek dalszych krokach związanych z roszczeniami jest to dla nas podkładka, że w mieszkaniu znajdowały się niedoróbki oraz wady.

Najważniejsze, na co zwracamy uwagę to czy powierzchnia mieszkania się zgadza, w zależności od tego, jaką normę przyjęto w umowie, z tynkiem czy bez. Ściany powinny być równe, co w praktyce oznacza, że powinny mieć zachowany poziom i pion oraz właściwe kąty. Zarówno ściany jak i sufity muszą być suche, szczególnie trzeba to sprawdzić, mieszkając na najwyższym piętrze, wszelkie plamy, odbarwienia, związane są z wilgocią, co może oznaczać, że dach jest źle położony. Kolejnym etapem jest sprawdzenie podłogi, czy są równe, można to sprawdzić za pomocą zwykłej piłeczki, powinna leżeć w miejscu, jeśli turla się w jakąś stronę, może oznaczać, że podłoga nie ma właściwego poziomu. Jedyne powierzchnie, które powinny być pochylone to parapety i balkony, aby właściwie odprowadzać wodę muszą być lekko pochyłe. Drzwi i okna sprawdzamy pod kątem prawidłowego osadzenia i szczelności, należy zobaczyć, czy prawidłowo się zamykają, czy otwarte na szeroko same się nie zamykają. Okna powinny być czyste, aby można było sprawdzić, czy nie są porysowane bądź nierówne. Pamiętaj także, że w momencie odbioru powinieneś dostać wszystkie klucze do wszystkich drzwi i skrzynek w mieszkaniu.

Dodaj komentarz