Obowiązki właściciela nieruchomości

Dodane dnia 27 lis 2016 w kategorii Porady | 0 komentarzy

zmiany w prawie

Posiadanie nieruchomości nakłada na właściciela obowiązki związane z jej użytkowaniem i przestrzeganiem ogólnych zasad współżycia społecznego. Kluczowe prawa i obowiązki regulowane są Ustawą z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokalu, a także kodeksem cywilnym.

Zgodnie z art. 140 KC właściciel „w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego (…) może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.” Z kolei art. 13 ust. 2 ustawy o własności lokalu mówi, że „na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje”. Oznacza to, że obowiązkiem właściciela jest udostępnienie swojego lokalu na potrzeby przeprowadzenia wszelkich prac, które wpływają na dobro ogólne wspólnoty (www.eioba.pl).

Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest płacenie odpowiednich podatków, a także dbanie o estetyczny wygląd lokalu i postępowanie zgodnie z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa użytkowania własności. Kluczowym obowiązkiem jest korzystanie z nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem, a także zgodnie z dobrem całej wspólnoty. Na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek regulowania wszelkich płatności, wynikających z tyt. użytkowania lokalu m.in. koszty związane z wywozem śmieci, czy przyłączeniem do sieci wodnokanalizacyjnej. Na bezpieczeństwo korzystania z nieruchomości wpływa również cykliczne przeprowadzanie przeglądów, remontów itp., co również stanowi obowiązek właściciela. Zimowa pora z kolei wymusza na właścicielach domów dbanie o chodniki przed posesją i odpowiednie ich zabezpieczanie: odśnieżanie i posypywanie np. piaskiem, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia i upadku przechodniów (www.katalog-nieruchomosci.pl).

Tagi:

Dodaj komentarz