Nowelizacja ustawy deweloperskiej – będzie bezpieczniej

Dodane dnia 26 sty 2018 w kategorii Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

zmiany w prawie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opracował założenia zmian do ustawy deweloperskiej. Mają one zwiększyć bezpieczeństwo nabywców domów i mieszkań.

Co zamiast otwartych rachunków powierniczych?

Jedną ze zmian będzie likwidacja otwartych rachunków powierniczych, które nie posiadają gwarancji bankowej, ani ubezpieczenia. W przypadku bankructwa banku, środki zgromadzone przez kupującego również będą lepiej zabezpieczone. Ponadto zasięg umowy deweloperskiej automatycznie rozciągnie się na miejsce postojowe w garażu podziemnym.

Urząd proponuje, aby nabywca mieszkania lub domu od dewelopera, mógł wpłacać środki na zakup na rachunek zamknięty lub otwarty. W pierwszym wypadku deweloper otrzymałby pieniądze po zakończeniu inwestycji, do tego czasu musi ją finansować ze środków własnych. Gdyby jednak kupujący wybrał rachunek otwarty, deweloper będzie otrzymywał środki w miarę postępu robót, zgodnie z przedstawionym bankowi harmonogramem prac. W drugim przypadku deweloper będzie musiał posiadać gwarancję bankową lub ubezpieczeniową. Tym samym zlikwidowaniu ulegną rachunki otwarte, które takich gwarancji nie posiadają. Jak twierdzi UOKIK, taka forma nie jest dostatecznym zabezpieczeniem pieniędzy nabywców, w sytuacji gdy deweloper ogłosi upadłość.

Longina Kaczmarek, miejski rzecznik konsumentów w Szczecinie zauważa, że „Propozycja UOKiK idzie w dobrym kierunku. Deweloper jest profesjonalistą, który zawsze sobie poradzi. To kupujący jest słabszą stroną, którą należy chronić. To rozwiązanie jest zdecydowanie dla niego lepsze”.

Deweloperzy nie patrzą jednak na zmiany tak optymistycznie, obawiając się bankructwa mniejszych podmiotów oraz tego, że na rynku pozostaną sami najwięksi gracze. Tylko oni będą posiadali bowiem wystarczające środki własne albo dostateczną zdolność kredytową na realizację inwestycji. Natomiast rachunki, które zostaną zlikwidowane są najczęściej stosowaną przez deweloperów opcją. Dodają oni również, że obecnie banki nie posiadają w swojej ofercie produktów, które spełniłyby nowe wymogi ustawowe, a dotychczasowa postać rachunków otwartych bardzo dobrze się sprawdzała.

Ustawa deweloperska zostanie rozszerzona na miejsce postojowe w garażu podziemnym, udziały w działce, po której biegnie ulica osiedlowa, czy boksy rowerowe. Zakup tych części będzie odtąd tak samo chroniony. Umowa z deweloperem będzie podpisywana na zakup mieszkania i tych dodatkowych części, obejmie więc wszystko na raz, a nie jak do tej pory, oddzielnie mieszkanie, oddzielnie garaż i działkę. I tu pojawiają się głosy sprzeciwu, twierdzące, że garaż nie jest lokalem mieszkalnym, więc nie powinien podlegać takiej samej ochronie jak zakup mieszkania.

Ponadto ustawa deweloperska, po wejściu w życie nowelizacji, będzie obejmowała zakup gotowym mieszkań, czego obecnie się nie stosuje.

Tagi:

Dodaj komentarz