Nieruchomości dla ukraińskich pracowników

Dodane dnia 13 Mar 2017 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

DenisNata/bigstockphoto.com

Mieszkańcy Ukrainy stanowią duży odsetek obcokrajowców podejmujących się pracy zarobkowej na terenie Polski. Niektóre dane podkreślają nawet, że ponad milion obywateli Ukrainy znalazło zatrudnienie na terenie naszego kraju. W 2015 roku badanie przeprowadzone przez Narodowy Bank Polski ujawniło, że 763 tysiące pracodawców zamierzało powierzyć pracę cudzoziemcom.

Okazuje się, że pracownicy z Ukrainy znajdują najczęściej zatrudnienie w gospodarstwach domowych (37,6 %), budownictwie, usługach remontowo-wykończeniowych (23,6 %), a także rolnictwie (19,3 %) (forsal.pl).  Doradcy Metrohouse wskazują, że pracownicy z Ukrainy poszukują mniejszych mieszkań o niższym standardzie. Najczęściej są to osoby w wieku od 25 do 50 lat. Studenci wybierają wynajmowanie, z kolei aktywne na rynku pracy osoby starsze rozważają często zakup nieruchomości. Ważną kwestią dla wielu pracowników z Ukrainy jest możliwość wprowadzenia się „od ręki”, ewentualnie wynajęcie mieszkania do niewielkiego remontu.

Dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w województwie lubelskim (bliskie sąsiedztwo). W samej Warszawie ukraińscy pracownicy poszukują małych mieszkań (barierą jest wysoka cena dużych nieruchomości). Są to najczęściej młode osoby (23-27 lat). W przypadku drugiej grupy (osób powyżej 40 lat), która często szuka lokum dla całej rodziny, są to mieszkańcy Doniecka czy też Kijowa, którzy dopiero rozpoczynają pracę zawodowa na terenie Polski. Na terenie Warmii i Mazur ukraińscy pracownicy zainteresowani są przede wszystkim domami na terenach wiejskich i mieszkaniami, których powierzchnia wynosi ok. 40-75 metrów kwadratowych ( w cenie od 120 do 300 tysięcy). Z danych regionalnych wynika, że ok. 20% ludności ukraińskiej wykazuje zainteresowanie kupnem nieruchomości. 80 % wybiera wynajem (forsal.pl).

Dodaj komentarz