Na co uważać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Dodane dnia 7 maj 2018 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Zakup mieszkania to dla wielu Polaków najpoważniejsza inwestycja w życiu. Dlatego tak ważne jest, by podczas transakcji zakupu zadbać o wszystkie szczegóły, by uniknąć nieplanowanych problemów.

Według statystyk większość Polaków preferuje zakup nowej nieruchomości od dewelopera. Przyczynia się do tego głównie chęć bycia pierwszym właścicielem nieruchomości, dobry stan techniczny takich lokali, brak konieczności przeprowadzania remontów, estetyka budynku, czy swoboda w samodzielnej aranżacji mieszkania. Z drugiej strony mieszkania używane wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Jednak przy ich zakupie trzeba być ostrożnym. Na co zwrócić uwagę przy wyborze używanego lokum, by ukryte usterki nie generowały dużych kosztów? Na pewno trzeba się kierować zasadą ograniczonego zaufania. To w interesie kupującego leży, aby sprawdzić wszystkie dokumenty i określić stan techniczny mieszkania i budynku.

Co trzeba sprawdzić?

Pierwszą rzeczą wymagającą sprawdzenia podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego, jest jego lokalizacja. Warto zwrócić uwagę, czy w okolicy znajdują się sklepy, przychodnia, szkoła czy żłobek, a także bliskość przystanków komunikacji miejskiej i stan infrastruktury drogowej. Oszacuj, ile czasu zajmie dojazd do pracy. Warto również sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego, by nie być zaskoczonym nową drogą pod oknami lub nowym wysokim budynkiem w pobliżu.

Kolejną istotną rzeczą jest zapoznanie się ze stanem technicznym lokalu i całego budynku. Samo mieszkanie najlepiej obejrzeć w świetle dziennym, wtedy lepiej widać wszystkie mankamenty. Warto ustalić, jakie elementy wyposażenia sprzedający zostawi w lokalu. Sprawdź dokładnie stan podłóg, ścian, okien oraz drzwi, by oszacować koszt remontu mieszkania. Lęk przed zakupem mieszkania z drugiej ręki dotyczy między innymi nieprzewidzianych wydatków związanych z ukrytymi wadami technicznymi mieszkania (wadliwa instalacja elektryczna, czy zamalowana pleśń w łazience). Sprawdź również dostępność miejsc postojowych i przynależnej piwnicy.

Wiarygodność sprzedającego

Kolejnym elementem jest weryfikacja stanu prawnego mieszkania. Najważniejszym dokumentem jest księga wieczysta nieruchomości. Można ją przejrzeć online lub zwrócić się do sądu z prośbą o wydanie odpisu z księgi. Zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi informacjami w niej zawartymi. Dzięki temu szybko zweryfikujesz, czy osoba sprzedająca nieruchomość jest jej właścicielem, czy lokal nie jest obciążony hipoteką i nie posiada wad prawnych.

By uniknąć problemów z obciążeniami nieruchomości (np. służebnością lub dożywociem), które nie zostały ujawnione w księdze wieczystej, warto sprawdzić, czy właściciel mieszkania nie zataił kluczowych informacji o lokalu, np. nieujawnioną umowę dożywocia można wykryć, sprawdzając podstawę nabycia lokalu przez jego aktualnego właściciela.

Istnieje wiele powodów, dla których warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Używane lokum można mieć niemal „od ręki”, do tego poprzedni właściciele często zostawiają wyposażenie, co znacznie zmniejsza koszty urządzenia mieszkania. Co prawda istnieje wiele pułapek, które powodują, że zakup nieruchomości z rynku wtórnego może być obarczony pewnym ryzykiem. Jednak przy zachowaniu ostrożności i sprawdzeniu wszystkich dokumentów, można kupić mieszkanie z rynku wtórnego bez obaw.

Dodaj komentarz