Mieszkanie Plus przyspieszy w 2021 roku

Dodane dnia 28 lis 2019 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

2021 to rok, kiedy zacznie się prawdziwy boom budowlany. Według szacunków prezesa PFR Nieruchomości, Mirosława Barszcza w tym roku nie będzie miesiąca, kiedy nie rozpocznie się budowa inwestycji. A to wszystko w ramach projektu Mieszkanie Plus.

Mieszkanie Plus to rządowy program, który powstał po to, aby zwiększyć pulę mieszkań, przystępnych cenowo dla większej grupy osób o niższych dochodach. W ramach Mieszkania Plus można tylko wynająć mieszkanie albo wynająć je z opcją dojścia do własności. To szansa dla rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na kupno własnego mieszkania na tradycyjnych warunkach, a chcą wreszcie zamieszkać na swoim.

Aby skorzystać z programu, nie można być już właścicielem lub współwłaścicielem domu, lub mieszkania albo prawa do lokalu spółdzielczego. Trzeba również mieć zdolność czynszową, czyli zarabiać i wydawać na tyle, żeby w budżecie domowym starczyło na zapłatę czynszu za mieszkanie.

Od stycznia 2019 roku jest realizowany program dopłat „Mieszkanie na start”. Państwo udziela bezzwrotnej pomocy finansowej, która pomaga regulować wydatki związane z mieszkaniem w pierwszych latach najmu.

Inwestycje w ramach Mieszkania Plus

Wszystkie inwestycje budowlane, które powstają w ramach programu Mieszkanie Plus, są realizowane we współpracy ze Skarbem Państwa i jednostkami samorządu terytorialnego, a także inwestorami prywatnymi. Finansowanie inwestycji leży po stronie Banku Gospodarstwa Krajowego, a za ich realizację odpowiada spółka PFR Nieruchomości (wcześniej BGK Nieruchomości).

PFR Nieruchomości działa w celach komercyjnych, ale po to, żeby zwiększyć szansę na mieszkanie także osób o niższych dochodach.

Nowe inwestycje ruszyły

Prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz zaznaczył, że do końca tego roku ruszą budowy osiedli mieszkaniowych w Zamościu, Radomiu i z dużym prawdopodobieństwem w Łowiczu. Natomiast na początku 2020 roku rozpoczną się inwestycje w Krakowie i Toruniu. Trwają ostatnie negocjacje, co do budowy największej dotychczas budowy w ramach programu Mieszkanie Plus. W Poznaniu w okolicach dworca głównego mają powstać bloki, które pomieszczą łącznie ok. 5 tys. mieszkań.

2021 rok to przełom

Choć nowe osiedla budowane przez PFR Nieruchomości powstają jak grzyby po deszczu, to prezes spółki zaznacza, że dopiero 2021 rok będzie przełomowy. Barszcz szacuje, że właśnie wtedy powstanie 21,5 tys. lokali i nie będzie miesiąca, w którym nie zostanie wbita łopata pod nową inwestycję.

Nowe osiedla będą powstawać głównie w małych i średnich miastach, bo tam występuje niedobór nowych mieszkań o satysfakcjonującym standardzie. Prezes PFR Nieruchomości zaznacza jednak, że spółka nie zapomni również o dużych miastach, które mają największe potrzeby mieszkaniowe. To, czy ostatecznie osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus powstanie na danym terenie, zależy od czynników gospodarczych, ale przede wszystkim od decyzji samorządów.

Tagi:

Dodaj komentarz