Mieszkanie na parterze – wady i zalety

Dodane dnia 15 cze 2018 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Wybór mieszkania to ważna decyzja na wiele lat. Szczególnego dylematu dostarcza wybór piętra, na jakim będziemy chcieli mieszkać. Bardzo ciekawą opcją jest parter i korzyści związane z mieszkaniem na najniższym poziomie. Jakie są wady i zalety mieszkań na parterze, czy takie mieszkania są droższe i dla kogo są przeznaczone.

Zalety parterowych mieszkań

Pierwszą zaletą mieszkań parterowych jest komfort. Bliskość wyjścia nie powoduje konieczności przemierzania całej klatki schodowej ani podróży windą. To nie wielkie różnice, ale, przy kilku wyjściach dziennie po pewnym czasie bardzo docenia się mieszkanie na parterze. Kolejną zaletą jest cena. W większości przypadków — choć nie jest to regułą — ceny mieszkań na parterze są o kilka kilkanaście procent niższe. Dużym udogodnieniem jest też wyjście do części ogrodowej. – jej bliskość może być bardzo pomocna np. w ciepłe dni w lecie.

Wady mieszkań na parterze

Obok licznych zalet istnieją też wady mieszkania na parterze. Można do nich zaliczyć brak prywatności i większe ryzyko włamania. Te minusy są mniej odczuwalne na nowych osiedlach, a szczególnie tych chronionych gdzie projektowany jest pewien odstęp od powierzchni użytkowej — względem okien parterowych. Kolejny czynnik, który jest wadą to widok z okna — a raczej jego brak. Z wyższych pięter może rozciągać się piękna panorama a na parterze trudno o coś więcej niż widok na chodnik czy ulice. Problematyczny może być też hałas, choć jest to zależne od indywidualnego położenia mieszkania.

Dla kogo są mieszkania na parterze ?

Mieszkanie na parterze będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają w jakiś sposób ograniczoną możliwość poruszania się. Będą to z pewnością osoby starsze, którym łatwiej będzie wychodzić z budynku, ale i np. młodzi rodzice, którzy codziennie wyjeżdżają z mieszkania wózkiem. Codzienne kilkurazowe trudności spowodowane np. brakiem windy czy znacznie dłuższą drogą z wyższych pięter mogą skutecznie utrudnić życie i komfort mieszkania. Dolny poziom będzie też dobry dla osób, które chcą mieć np. ogródek — w starszych konstrukcjach lub blisko do zielonej przestrzeni, gdzie będą mogły usiąść i odpoczywać pod własnymi oknami.

Cena mieszkań na parterze jest różna i zależy od indywidualnych cech budynku. W nowych konstrukcjach mieszkanie na parterze jest tańsze, gdyż ludzie inaczej podchodzą do wyboru nieruchomości. Bardziej cenią prywatność i niezależność, dlatego więcej osób, szczególnie młodych, wybiera wyższe piętra. Sytuacja zmienia się, jeśli mieszkanie na parterze ma dostęp do terenu zielonego lub prywatny kawałek terenu i jest on odgrodzony od części użytkowej osiedla. To szczególnie popularne na nowych osiedlach, gdzie deweloperzy dbają o teren przed wyjściem z nieruchomości.

W budynkach bez windy mieszkania na parterze są bardziej cenione i w takich wypadkach są nieco droższe od tych wyżej położonych. Taki stan rzeczy jest szczególnie widoczny w starszych konstrukcjach lub tych, które mają np. 4 piętra. Różnice mogą wahać się od 2%-3% do kilkunastu.

Dodaj komentarz