Mieszkanie a obciążenia fiskalne

Dodane dnia 31 mar 2018 w kategorii Porady | 0 komentarzy

polska waluta

lilai/bigstockphoto.com

Mieszkanie to nie tylko przyjemność z posiadania własnego lokum, czy czerpania zysków z jego wynajmowania. To również szereg wydatków, które ich właściciele zobowiązani są ponosić.

Mieszkanie – jakie podatki?

Majątek nieruchomy jest celem kontroli organów skarbowych, nie można go ukryć, w przeciwieństwie do ruchomości, dlatego też ściąganie z niego danin przychodzi fiskusowi o wiele łatwiej. Państwo korzysta więc z tej możliwości nakładając na nieruchomości i ich właścicieli szereg różnego rodzaju obciążeń fiskalnych. W obrocie rynkowym, a także podczas korzystania z mieszkania, każdorazowy właściciel, czy strony umowy kupna – sprzedaży, są obciążone podatkami i obowiązkowymi opłatami. Trzeba liczyć się z tym nabywając nieruchomość, bo to może odczuwalnie zwiększyć koszty zakupu.

Kupując mieszkanie deweloperskie na kredyt, nabywca pokryje wartość podatku VAT, który wkalkulowany jest w cenę. Dodatkowo obciążą go koszty związane z transakcją, m. in. połowa kosztów taksy notarialnej za umowę deweloperską, opłaty za wypisy umów, opłata sądowa za założenie księgi wieczystej i złożenie wpisu o nabyciu własności, opłata za wpisanie hipoteki, podatek od czynności cywilnoprawnych.

Suma tych kosztów może stanowić ok. 1 % wartości nieruchomości. Łącznie z podatkiem VAT kupujący dopłaca więc do wartości nieruchomości netto niemal 9% ceny. To jednak nie koniec obciążeń, jako właściciel będzie on miał bowiem obowiązek regularnie odprowadzać podatek od nieruchomości. Należy mieć również na uwadze, że wykończenie mieszkania to także zapłata podatku VAT, który wliczony jest w cenę mebli, czy materiałów budowlanych.

Podatek od nieruchomości naliczony jest nie tylko od mieszkania, ale i od garażu, czy miejsca parkingowego, a także od udziału w nieruchomości wspólnej. Jeśli grunt, na którym postawiono nieruchomość, jest oddany w użytkowanie wieczyste, konieczne będzie uiszczenie opłaty także z tego tytułu na rzecz właściwej jednostki samorządowej.

Sprzedaż mieszkania w ciągu 5 lat od zakupu, powoduje obowiązek uiszczenia 19% podatku od uzyskanego dochodu. Można go jednak pomniejszyć o nakłady poniesione na cele mieszkaniowe. Nabywca takiego lokalu będzie natomiast musiał zapłacić 2 % podatku od czynności cywilnoprawnych oraz opłaty analogiczne jak w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, tj. taksa notarialna, opłaty sądowe za wpisy w księdze wieczystej nieruchomości.

Jeśli kupiliśmy mieszkanie jako inwestycję i zamierzamy je wynajmować, należy pamiętać, że od uzyskanego w ten sposób przychodu również trzeba będzie odprowadzić podatek. Właściciela nieruchomości obciążają ponadto koszty związane z normalnym użytkowaniem mieszkania. Nie wliczając tych za zużyte media, tylko te, które są dla niego obowiązkowe, nie można nie wspomnieć o czynszu do spółdzielni, na który składają się opłaty za ogrzewanie, doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków, a także fundusz remontowy.

Tagi:

Dodaj komentarz