Mieszkania dla Rozwoju – o co chodzi w programie?

Dodane dnia 19 lut 2018 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

Mieszkania dla Rozwoju to część programu Mieszkanie Plus, który zdecydowanie ułatwi dostęp do mieszkań, szczególnie osobom młodym i słabiej uposażonym.

Mieszkania dla Rozwoju to komercyjna część programu Mieszkanie Plus, realizowanego przez państwową spółkę BGK Nieruchomości. Program Mieszkania dla Rozwoju zakłada m.in. budowę przystępnych cenowo mieszkań przeznaczonych na wynajem, z opcją późniejszego uzyskania prawa do własności. Inwestycja ta ma mieć charakter komercyjny, dlatego lokale wybudowane w ramach programu nie będą podlegały ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości, a tym samym regulacjom związanym z wysokością czynszów i zasadami kwalifikowania najemców.

Do kogo jest skierowany program?

Mieszkania dla Rozwoju to program powszechnie dostępny, skierowany właściwie do wszystkich grup społecznych. Celem tych inwestycji jest zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem oraz poprawa sytuacji szczególnie młodych rodzin, dla których posiadanie lokalu mieszkalnego o odpowiednim standardzie stanowi ważny czynnik do podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny. Celem programu jest również większa mobilność Polaków, co wpłynie na elastyczność na rynku pracy.

W ramach programu zbudowane zostaną mieszkania na wynajem wysokiej jakości, przyjazne zarówno rodzinom, jak i społecznościom lokalnym, a także spełniające rygorystyczne standardy techniczne i urbanistyczne. Optymalizacja kosztów budowy mieszkań w oparciu o standaryzację rozwiązań architektonicznych i wykorzystanie nowoczesnych technologii budowlanych pozwoli zaoferować czynsze w wysokości przystępnej nawet dla osób słabiej zarabiających. Główną zaletą mieszkań zbudowanych w ramach programu Mieszkania dla Rozwoju będzie bowiem niski czynsz. Jak zapowiada prezes BGKN Mirosław Barszcz, czynsze w tych mieszkaniach będą niższe od średniej rynkowej o ok. 25 proc.

Ze względu na ograniczoną pulę mieszkań zapewne pojawią się pewne kryteria wobec najemców oraz zasady rekrutacji do programu. Konkrety będą ustalane na podstawie umów z samorządami, na terenie których będą realizowane inwestycje. Kryterium, które będzie określało możliwość najmu będzie na pewno minimalna zdolność czynszowa najemców, czyli zdolność do terminowego opłacania czynszu. Będą istniały również czynniki podwyższające cenę zdolności czynszowej, a jednym z takich czynników będzie liczba dzieci w gospodarstwie domowym.

Ile mieszkań powstanie i w jakich miastach?

W ramach programu Mieszkania dla Rozwoju spółka BGK Nieruchomości wybuduje łącznie około 15 tys. lokali w całej Polsce. Około 1,2 mieszkań aktualnie jest już w trakcie budowy i może zostać oddanych w 2018 i na początku 2019 roku . Są to mieszkania w Katowicach, Warszawie, Białej Podlaskiej, Gdyni, Jarocinie, Kępnie, Pruszkowie i Wałbrzychu. W Jarocinie przyznano już lokale, jednak pierwsi lokatorzy do 258 mieszkań wprowadzą się w marcu 2018 roku. Kolejne 108 mieszkań powinno zostać oddanych w grudniu 2018 roku. W tym samym czasie planowane jest oddanie 186 mieszkań w Białej Podlaskiej. Z kolei w Gdyni termin oddania dwóch pierwszych budynków, zgodnie z przewidywaniami, jest przewidziany najpóźniej na lipiec 2018 r. Wszystkie budynki zostaną oddane do końca grudnia 2019 roku. Dodatkowo na warszawskim Ursynowie na działce o powierzchni 15 ha przy ul. Karczunkowskiej może powstać osiedle mieszkaniowe liczące około 3 tys. mieszkań. Planowany termin oddania mieszkań najemcom to 2021 rok.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz