Małe mieszkania na wynajem coraz popularniejsze

Dodane dnia 9 maj 2017 w kategorii Domy i mieszkania, Porady, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

małe mieszkanie

Ambient Ideas/bigstockphoto.com

Małe mieszkania na wynajem w dużych miastach cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Dlaczego? Czy to dobry sposób na lokowanie kapitału? Czy lepszym rozwiązaniem będzie wynajem krótko czy długoterminowy?

Jakich mieszkań szukają inwestorzy?

Według przeprowadzonych badań zdecydowanie największą popularnością cieszą się mieszkania nie większe niż 35 metrów kwadratowych, które są w pełni wykończone i wyposażone. Decyduje o tym przede wszystkim znacznie niższa cena niż w przypadku mieszkań większych. Nie bez znaczenia jest również infrastruktura osiedlowa. Stopa zwrotu z takiej inwestycji zależy bowiem od wielu czynników. Wysokość wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu najmu niewielkiego mieszkania uzależniona jest głównie od jego lokalizacji. Biorąc pod uwagę wynajem długoterminowy bardziej atrakcyjne są duże miasta oraz dobrze połączone komunikacyjnie z centrum miasta. W cenie jest również bliskość infrastruktury handlowej oraz szkół i przedszkoli. Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się więc ośrodki akademickie oraz miasta, gdzie działa duża liczba prężnie rozwijających się przedsiębiorstw.

Najem długoterminowy czy okazjonalny?

Przy czym podczas wynajmu długoterminowego ważne jest też odpowiednie zarządzanie najmem. Trzeba dbać, aby okresy pustostanów były jak najkrótsze. W tym celu warto poszukiwać rzetelnych lokatorów oraz wybierać najlepsze rozwiązania finansowe. Szczególnie kłopotliwa dla inwestorów bywa kwestia lokatorów. Wybierając ich należy sprawdzić wcześniej ich możliwości finansowe. Dla inwestora najważniejszą kwestią są regularne wpłaty. Ponadto bardzo ważna jest umowa najmu, która powinna zabezpieczać wynajmującego. Musi się w niej znaleźć zapis odnośnie kaucji, która nie może być jednak wyższa niż dwunastokrotność miesięcznego czynszu. W przypadku najmu okazjonalnego może być to maksymalnie sześciokrotność czynszu.

Poza tym dobrze skonstruowana umowa jest podpisywana na czas określony. Są w niej również dokładnie opisane prawa i obowiązki obu ze stron. Najemca musi mieć możliwość zerwania umowy w razie powstania zaległości w płatności czynszu, czy w momencie kiedy dojdzie do zniszczeń w wynajmowanym mieszkaniu. Coraz większa liczba inwestorów zdaje sobie sprawę z tego jak duże ma to znaczenie. Zgodnie z obowiązującym prawem umowa najmu długoterminowego może zostać rozwiązana w momencie kiedy zaległości czynszowe wynoszą co najmniej trzy miesiące. Przy czym trzeba uwzględnić miesięczny okres wypowiedzenia. Dlatego coraz większa liczba inwestorów decyduje się na najem krótkoterminowy. Ma to miejsce przede wszystkim w miejscowościach turystycznych. Niektórzy przedsiębiorcy wynajmują swoje lokale w systemie hotelowym, a więc na doby. W takiej sytuacji nie trzeba się bowiem przejmować wypłacalnością lokatorów itd. Z kolei odpowiednia lokalizacja zapewnia powodzenie całej inwestycji. Jednak muszą to być miejsca o odpowiednim potencjalne wypoczynkowym. W najbliższej okolicy muszą się więc znajdować atrakcje czy warte zwiedzenia zabytki. Tylko wówczas całość może się udać i przynieść zyski.

Tagi:

Dodaj komentarz