Kooperatywa mieszkaniowa

Dodane dnia 28 sty 2020 w kategorii Nieruchomości - słownik | 0 komentarzy

Kooperatywy mieszkaniowe są alternatywą dla zakupu mieszkania od dewelopera. Jest to model budowania mieszkań przez grupę osób, które wspólnie realizują wszystkie etapy inwestycji – od zakupu działki, po budowę.

Pomysł ten zrodził się w Danii, gdzie około 5 % nieruchomości budowanych jest przez kooperatywy mieszkaniowe. W Polsce cały czas brakuje regulacji prawnych dotyczących takiej inicjatywy. Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych miała wejść w życie 1 stycznia tego roku, jednak projekt utknął na poziomie konsultacji społecznych. Ministerstwo Rozwoju wskazuje jednak, że prace nad wprowadzeniem odpowiednich przepisów będą kontynuowane. Obecnie niezbędne jest ustawowe wprowadzenie definicji kooperatywy mieszkaniowej, a także uregulowanie zasad jej współpracy z samorządami gminnymi. Na pierwszą połowę roku ministerstwo przewiduje zakończenie prac nad ustawą.

Czym jest kooperatywa mieszkaniowa?

Kooperatywa mieszkaniowa to zrzeszenie co najmniej trzech osób fizycznych, które wspólnie chcą zbudować dom z mieszkaniami, które później będą sami zajmować. Osoby te biorą czynny udział w każdym etapie inwestycji, podejmują decyzje od momentu projektowania do realizacji. Mimo, iż jest to przedsięwzięcie czasochłonne, wymagające wiele zaangażowania, to pozwala zaoszczędzić 20-30 % kosztów w porównaniu do zakupu mieszkania od dewelopera. W cenie mieszkań z rynku wtórnego wliczona jest bowiem marża, której nie płaci się budując mieszkania w ramach kooperatywy. Osoby zrzeszone budują je dla siebie, ich celem nie jest więc zarobienie na takiej inwestycji. Ponadto posiadają one pełną dowolność w projektowaniu, oczywiście w ramach możliwości budżetu, dzięki temu budują mieszania dokładnie takie jakie chcą i nie muszą iść na kompromisy.

Kooperatywy mieszkaniowe w Polsce

W Polsce istnieje już kilka budynków powstałych dzięki kooperatywie mieszkaniowej, jednak kwestie z nią związane nie są uregulowane przepisami. Brakuje przede wszystkim ustawowej definicji, przez co finansowanie przez banki jest utrudnione. Nie mają one w swojej ofercie produktów przeznaczonych typowo pod tego typu inwestycje. Obecnie osoby przystępujące do kooperatywy muszą więc zaciągać kredyty indywidualnie.

Rada legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów oceniając projekt ustawy stwierdziła, że warto rozważyć nadanie kooperatywom osobowości prawnej, np. w postaci spółki jawnej lub cywilnej. Umożliwiłoby im to zaciąganie zobowiązania we własnym imieniu, nie przez każdego z członków z osobna. Takie sformalizowanie pozwoliłoby też na szybsze rozwiązanie konfliktów, bo o te, jak zaznaczają przeciwnicy pomysłu, nie trudno. Różne osobowości, różne pomysły, a przy tym konieczność podejmowania wielu ważnych decyzji i znalezienia finansowania mogą powodować wiele problemów.

Inwestorzy w ramach kooperatywy muszą darzyć się zaufaniem, a nieraz być wyrozumiali, gdy np. jeden z nich będzie musiał wycofać się z inwestycji z powodu jakiejś życiowej sytuacji. Kwestia odpowiedzialności za zobowiązania kooperatywy, tego, co dzieje się z udziałem w inwestycji członka, który się z niej wycofa lub umrze, oraz inne zagadnienia powinny zostać uregulowane. Być może w innej rzeczywistości prawnej inicjatywa taka zyskałaby większą popularność i byłaby rozwiązaniem np. dla osób, których nie stać na zakup mieszkania od dewelopera, ale które mają za duże dochody, aby korzystać z mieszkania socjalnego.

Dodaj komentarz