Jakich mieszkań obecnie szukają Polacy?

Dodane dnia 11 wrz 2018 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Największym zainteresowaniem wśród Polaków cieszą się obecnie mieszkania 2-pokojowe, jednak w ostatnim czasie zdecydowanie wzrasta zainteresowanie działkami i ofertami domów.

2 pokoje najbardziej poszukiwane

Niezmiennie od lat najbardziej poszukiwane są małe mieszkania. Około 75% wyszukiwań (na przykładzie serwisu domiporta.pl) dotyczy mieszkań, zarówno na wynajem, jak i tych przeznaczonych do zakupu. W wyszukiwaniach pod względem kryterium dotyczącym liczby pomieszczeń królują lokale dwupokojowe (o wyższym standardzie i o metrażu ok. 50 mkw), a tuż za nimi są mieszkania trzypokojowe (do 70 mkw). Znikome jest zainteresowanie większymi metrażami (80 – 90 mkw), tak bardzo niegdyś popularnymi. Najczęściej wyszukiwane są mieszkania zlokalizowane w centrum miast lub w uch pobliżu, a także w dzielnicach, w których znajdują się duże zakłady pracy czy uczelnie. Dość dużą popularnością cieszą się również bardziej odległe dzielnice dobrze skomunikowane z centrum czy najpopularniejszymi dzielnicami.

Dużym zainteresowaniem wciąż cieszą się także również mieszkania o dużej powierzchni z segmentu premium. Nie pojawia się ich zbyt dużo na rynku, co skutkuje stałym dużym zainteresowaniem klientów o większych potrzebach i grubszym portfelu.

Wzrasta zainteresowanie zakupem domów

Jednak w najnowszych trendach widać wyraźnie odwrót od wieloletnich zwyczajów – mimo dużego zainteresowania mieszkaniami Polacy powoli mają dość małych metraży. Coraz częściej poszukują bardziej przestronnych alternatyw – działek i gotowych domów i zaczynają rozważać przeprowadzkę z blokowisk.

Przykładowo w serwisie domiporta.pl liczba wyszukiwań ofert działek wzrastała w bieżącym roku najszybciej ze wszystkich ogłoszeń nieruchomości opublikowanych w serwisie, zanotowano bowiem wzrost o 100% (z 5 do 10% liczby wyszukiwań ogółem). Drugie miejsce pod względem wzrostu liczby zamieszczonych ogłoszeń zajęły oferty sprzedaży domów – przybyło ich o 14%. Taka czołówka (aktualnie 37 % ogólnej liczby wyszukiwań w stosunku do 26% w lutym br.) nasuwa jasne skojarzenia – Polacy zaczęli poważnie myśleć o wyprowadzce z blokowisk i zamieszkaniu w bardziej komfortowych warunkach we własnym domu.

Największą grupą zainteresowaną budową bądź kupnem gotowego domu są osoby posiadające na własność mieszkania. Nabycie domu chcą sfinansować właśnie poprzez sprzedaż obecnie posiadanej nieruchomości.

Wciąż rosnące ceny mieszkań mają duże przełożenie na rosnący popyt na własne domy. Za cenę dwupokojowego mieszkania w mieście można dziś kupić nawet 150-metrowy domu z działką na obrzeżach, co wydaje się relatywnie korzystne i decyduje o jego zakupie bądź budowie. Potwierdzają to również dane GUS – osoby prywatne od stycznia do lipca bieżącego roku wybudowali o 0,9% więcej domów niż w tym samym okresie zeszłego roku. Co było do przewidzenia, w parze ze wzrostem zainteresowania ofertami sprzedaży domów idzie spadek zainteresowania ofertami dużych mieszkań. Posiadanie własnego domu zaczyna więc coraz mocniej konkurować z posiadaniem dużego mieszkania.

Na podstawie powyższych wskaźników widać, że Polakom przestają wystarczać tak popularne mieszkania 2-pokojowe i powoli nabierają apetytów na większe, bardziej komfortowe nieruchomości w postaci własnych domów.

Dodaj komentarz