Jak przystosować mieszkanie do zwierząt?

Dodane dnia 10 lip 2015 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

zwierzak w domu

Javier Brosch/bigstockphoto.com

Coraz większa liczba właścicieli gospodarstw domowych decyduje się na posiadanie zwierzęcia w domu. Najczęściej są to najstarsi przyjaciele człowieka, czyli psy oraz koty. Takiej sytuacji na pewno sprzyjają nagłaśniane w mediach akcje, zachęcające do adopcji zwierząt ze schronisk.

Wyrastające jak grzyby po deszczu domy jednorodzinne w podmiejskich lokalizacjach są zazwyczaj dodatkowo strzeżone przez naszych milusińskich. Pies to nie tylko stróż i obrońca, ale w wielu polskich domach to pełnoprawny członek rodziny. Dlatego ważne jest, by planując przygarnięcie psa do domu nie zapomnieć o przygotowaniu miejsca dla naszego pupila, by on również czuł się w nim komfortowo. Warto zaprojektować wspólną przestrzeń życiową tak, by funkcjonować w niej bez przeszkód. Pamiętajmy, że piesek to istota wyposażona w ostre pazurki, zęby oraz w wypadającą sierść. Dlatego podczas aranżacji wnętrza należy postąpić według kilku wskazówek, które pomogą nam w codziennej pielęgnacji domu/mieszkania zamieszkanego przez zwierzę tak, by uniknąć zniszczeń.

Podłoga

Lakierowany parkiet nie nadaje się do mieszkania czy domu, w którym mieszka pies. Nawet po krótkim czasie powstaną zarysowania od psich pazurów, które ciężko usunąć, a i koszt jest spory. Trudno też zabronić psu poruszania się po tych częściach domu, w których podłoga pokryta jest parkietem. Próżno kłaść na nich dywany. Wtedy pojawi się inny problem – kłęby sierści, które można wyczesywać codziennie i bez końca. Idealnym rozwiązaniem są podłogi wyłożone płytkami. Stosunkowo łatwe w codziennej pielęgnacji, praktycznie nie ulegają zniszczeniu spowodowanemu przez psy – nie ulegają zarysowaniom, a ewentualne zabrudzenia od zabłoconych psich łap są łatwe do usunięcia. Dobrym rozwiązaniem są podłogi pokryte gresem bądź olejowane specjalnym preparatem raz do roku.

Kolory ścian

Stęskniony lub cieszący się na nasz widok pupil może skakać z radości, brudząc jednocześnie ściany. Dlatego warto zadbać o odpowiedni kolor ścian w tych miejscach, gdzie pies przebywa najczęściej, zwłaszcza w przedpokoju. Biel i jasne kolory zupełnie nie nadają się do mieszkania z psim członkiem rodziny. Lepiej sprawdzą się beże i brązy oraz ciemniejsze odcienie kolorów. Do nabycia w sklepach z materiałami wykończeniowymi są specjalne tapety odporne na pazurki psów i kotów.

Meble

Psy i koty lubią gryźć i drapać, dlatego warto zadbać o odpowiednie umeblowanie domu. Im mniej wystających elementów, tym mniej pokusy dla zwierzaka. Część psów potrafi otwierać szafki i inne, dlatego można nabyć meble ze specjalnymi blokadami lub otwieranymi na dotyk w odpowiednim miejscu, bez uchwytów. Jeśli chodzi o miękkie meble, warto wybrać kanapy, fotele czy krzesła tapicerowane, odporne na zadrapania i zabrudzenia. Zdecydowanie odradza się kupowanie mebli w jasnych kolorach– powstałe plamy ciężko zmyć, a pozostały ślad wygląda mało estetycznie.

Drzwi

Drzwi to również jeden z elementów wyposażenia, szczególnie narażony na działanie ostrych pazurków. Zwłaszcza drzwi drewniane mogą zostać w taki sposób mocno zniszczone. Dlatego idealnie sprawdzą się otwarte przestrzenie lub drzwi składane w harmonijkę.

Ozdoby, dodatki

Wszelkie wiszące elementy wyposażenia domu – firany, lampy itp. mogą zostać obiektem psiej ciekawości, a konsekwencji także zniszczenia. Popularne ostatnio poduchy, pledy, narzuty i koce nie sprawdzą się przy czworonogach, bo po pierwsze mogą zostać pogryzione, a po drugie usuwanie pozostawionej sierści zajmuje sporo czasu. Wazony, figurki, szkatułki itp. będą idealną zabawką dla kota, dlatego warto ustawić je w miejscach, do których kot nie będzie miał łatwego dostępu. Choć znawcy kociego charakteru mogą powiedzieć, że takich miejsc ze świecą szukać.

Zwierzak w domu powinien być traktowany jak normalny członek rodziny, który potrzebuje swego miejsca i przestrzeni. Dlatego należy zadbać o stworzenie psu/kotu wygodnego legowiska oraz miejsca do spożywania posiłków. Czworonożny przyjaciel musi znać swoje miejsce w szeregu i mieć jasno wyznaczone przez właściciela granice. Dzięki temu wspólne zamieszkiwanie będzie przyjemne dla obu stron.

Dodaj komentarz